Работодатели масово използват режима на сумирано изчисляване на работното време, в който работниците работят повече от 8 часа на ден, а в края на периода често не им се отчита и заплаща извънредния труд. 

За това алармираха от КНСБ по време на форум за проблемите на незащитената заетост. По данни на синдиката този режим се прилага най-вече в търговията и производството, но напоследък се забелязва и при държавните служители. 

От КНСБ обявиха още, че подготвят цялостна концепция за промяна в заплащането на труда у нас, която ще бъде представена в края на месеца. Изчезване на 5-дневната работна седмица през вратата на сумираното изчисляване на работното време - за това сигнализираха от КНСБ. 

Вицепрезидентът Чавдар Христов посочи като пример производство с 80 души, в което за период от 3 месеца е нужна повече работна ръка, но вместо да се наемат, работниците работят на 12 часов ден, и в края на периода работодателят приравнява изработеното към нормалното работно време. 

В много случаи обаче извънредният труд или не се отчита, или не се заплаща. 

„С двама души аз мога да заместя един нов работник, на когото би трябвало да плащам пълна работна заплата и всичко останало, свързано с пребиваването му при мен като работник. Не един работник ще икономисам, ще икономисам пари за един работник. До това се свежда всичко - до икономия на средства за сметка на работниците и служителите и на тяхното свободно време", обясни Чавдар Христов. 

Една от мерките, предложени от синдиката, е да се възстанови правилото този режим да се прилага само за производствата с непрекъснат цикъл. 

Колкото до заплащането на труда, от КНСБ настояват за законодателни промени, които да гарантират изплащането на 100 процента от размера на заплатата и да се криминализира умишленото неплащане на заплати.