Все повече българи търсят начин да се пенсионират по-рано. През 2013 г., когато възрастта и стажът за пенсия бяха увеличени с по 4 месеца, по-рано са успели да излязат в заслужен отдих почти 24% от новите пенсионери, показват данни на Националния осигурителен институт. За сравнение през 2012 г. делът на ранно пенсиониралите се беше 22.3%.

Пенсионната реформа, спряна тази година от БСП и ДПС, дава резултат - новите пенсионери са с 9.5% по-малко спрямо предходната година. В същото време обаче средната им възраст не се е увеличила, а реалният им осигурителен стаж дори е намалял въпреки затягането на условията. 

Средната възраст на пенсионираните миналата година е 56.2 години - колкото и през 2012 г. Освен ранното пенсиониране тук обяснението може да се търси и в инвалидните пенсии. Те за поредна година бележат увеличение и с такава пенсия вече са 39.4% от всички нови пенсионери. 

Нито едно правителство в последните години не намери политическа воля да ограничи инвалидните пенсии и възможностите за ранно пенсиониране - препоръки, които редовно ни отправя и ЕК.

Кризата и безработицата оказват ефект при реалния осигурителен стаж, с който се пенсионират българите. Тук миналата година дори има намаление - от средно 35 години през 2012 г. до 34.8 години. Все повече хора чакат и години наред, за да се пенсионират заради недостигащ стаж. 

По закон в пенсия може да се излезе на 65 г. и 8 месеца при минимум 15 г. осигурителен стаж. В тази категория са 18% от новите пенсионери, които се пенсионират на по-голяма възраст от общоприетата заради недостатъчно стаж.

През м.г. са се пенсионирали 81 301 българи. Лични пенсии са получили 71 531 пенсионери (6.1 на сто по-малко спрямо 2012 г.). От тях близо 60 на сто са за осигурителен стаж и възраст, което на годишна база е с 4.5 на сто по-малко.

Според данните на НОИ осигурените лица, които са отложили пенсионирането си през миналата година, са 2785. Това са хора, които продължават да работят, въпреки че могат да излязат в заслужен отдих, защото всяка изработена година след това им носи по-голям коефициент при формиране на пенсията. Техният брой е двойно по-малък в сравнение с предходната година. 

Според данните мъжете, отложили излизането в пенсия, са били средно на възраст 65 г. и 1 месец. Тоест с 1 година и 5 месеца повече от изискуемата възраст за пенсиониране за тях през 2013 г. 

За жените, отложили пенсионирането си, средната възраст е била 61 г. и 8 месеца. Това е с почти една година повече от изискуемата възраст за тях за миналата година.