Всеки един банков заем крие потенциален риск от хиляди проблеми в бъдеще. Въпреки всичко и противно на логиката, хората с най-ниски доходи си позволяват да теглят най-големи кредити без да обмислят дали и как ще ги изплащат. Така често пъти се стига до необслужвани заеми и започва безкрайно ходене по мъките.

Запори и възбрани налагат съдебните изпълнители на основание изпълнителен лист, обяснява адвокат Милена Миткова. В този ред на мисли, банката-кредитор може да направи запор, само ако се е снабдила с изпълнителен лист. За щастие законът е поставил граници на сумата, която може да бъде удържана от заплатата – нетната, не брутната, т.е. след удържане на осигуровки и др.

ГПК гласи, че ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само: ако осъденото лице получава до 300 лв. месечно – 1/4, ако е без деца, и 1/5, ако е с деца (които то издържа); ако получава от 300 до 600 лв. – 1/3, ако е без деца, и 1/4, ако е с деца; от 600 до 1200 лв. месечно – 1/2, ако е без деца, и 1/3, ако е с деца; над 1200 лв. месечно – горницата над 600 лв., ако е без деца, и горницата над 800 лв., ако е с деца.

ЧСИ понякога удържа цялата сума, постъпила в сметката на длъжника. Ако това е така, съветът на юриста е длъжникът да си извади разпечатка от банката, от която да е видно коя сума откъде е постъпила в сметката му – заплата, болнични и т.н. Трябва да си вземе и удостоверение или справка от работодателя за нетната си работна заплата. С тези документи се отива при съдебния изпълнител. Той запорира не заплатата, а банковата сметка. Ако е взел пари от болничен, трябва да ги върне, същото се отнася и за всичко, надвзето от заплатата.

Съдебният изпълнител не може да запорира и детски надбавки. Ако това се е случило, потърпевшият следва да си извади удостоверение от НОИ, че по запорираната сметка се превеждат детски и извлечение от нея, от което това да е видно. На ЧСИ се носят актовете за раждане на децата. С тези документи незабавно се пуска молба да бъдат вдигнати запорите, а изтеглените суми, които представляват детски надбавки, да бъдат върнати в сметката. Повечето банки вече изплащат на титуляра детските въпреки запора, защото така или иначе тези суми не могат да бъдат предмет на запор.

Може да се случи така, че ЧСИ да запорира банковата сметка, по която длъжникът си получава заплатата, която под минималния праг. Ако това е така, той трябва да подготви справка-разпечатка от банката за конкретната сметка, както и служебна бележка от работодателя за размера на заплатата си. Следва да пусне молба до ЧСИ да вдигне запора, тъй като средствата в сметката са от преведено трудово възнаграждение, чийто размер е под минималната работна заплата, като приложи и другите два документа.

Нерядко длъжникът или съдлъжникът по кредит е пенсионер. Изброените по-горе суми и ограниченията според тях важат и за размера на пенсиите. За да освободят пенсията на лицето, неговите близки биха могли да преговарят с банката запорът върху сметката му да се вдигне, като предложат друг начин – например запор върху имот, МПС или други техни сметки.

Когато суми се надвземат неправомерно, много важно е длъжникът да се запознае със своите права и да коригира нередностите навреме.