Наемателите често създават проблеми на своите хазяи. Но не липсват и случаи, когато наемодателят без причина иска да изгони квартиранта и да не му върне депозита. Въпреки че привидно наемодателят е в по-изгодна позиция, наемателите също имат немалко права, които могат да търсят в случай на нужда.

Често пъти се случва в началото да се подпишедоговор, който не се подновява. Или поне не официално - с цел да не се плащат данъци. Наемателят остава да живее в жилището и да плаща наем, но само на устна договорка. За кого ще са последствията?

Хазяинът няма право да гони квартиранта без да му направи предизвестие от един месец, разкрива брокер Емилиян Кърчев. Хубаво би било, ако е налице договор поне за първата година и анекс към него. На това основание и с мълчаливото съгласие на собственика наемателят продължава да живее в жилището.

Експертът съветва в подобна ситуация наемателят да предупреди хазяина си, че до един месец ще напусне квартирата. Но не и по-рано, тъй като му трябва време да си намери нова. С полиция няма как да бъде изгонен, тъй като собственикът ще се издаде, че е укривал данъци. Ако има договор, макар и стар, е още по-добре.

В крайна сметка наемателят очевидно не е разбил жилището, за да се самонастани в него. Ако квартирантът пази касовите бележки за плащани от него сметки за ток, вода и др., може съвсем спокойно иде в НАП и да пусне жалба срещу нея. Там, според Кърчев, ще повярват на наемателя, а не на наемодателя, дори и да нямате разписка за платен наем.

При такова положение глобата е сигурна, а и данъкът върху наема ще бъде платен. НАП няма да засегне наемателя, тъй като задължението да декларира и плаща доходите си от наем е задължение на хазяина. Това важи в случай, че наемателят е физическо лице, а не фирма.

Преди напускане на жилището, някои хазяи искат наемателят да направи голям ремонт- например пребоядисване на стените. При амортизация на жилището от нормално ползване обезщетение не се дължи, категорична е Mариана Тороманова.

Друг брокер - Даниела Ангелова - посочва, че в България няма практика напускащият наемател да прави ремонт на жилището. Сумата (част от депозита), която се оставя, е за покриване на евентуални щети и за сметките. Ако в договора за наем не е указано изрично, че трябва да се прави ремонт при напускането, наемателят не е длъжен да го прави.

Ако отказват да ви върнат депозита, имате два варианта, разкрива адвокат Милена Миткова. Първият е да заведете дело в съда. Вторият - да предупредите наемодателя, че ако не ви върне депозита, ще подадете сигнал в НАП за укриване на доходи от наем. Според юриста това обикновено върши работа, тъй като глобите и лихвите са повече от самия депозит.