Финансовият министър Владислав Горанов коментира, че дебатът за пенсионните фондове трябва да продължи. Ако е лоша свободата на избор, ще се откажем, каза министър Горанов в интервю за предаването „Събуди се" по Нова телевизия.

Той посочи, че е възможно да се осигури начин за обратно преминаване от НОИ към частните фондове, макар че това никъде не е практика.

"Това не е нова дискусия нито за синдикатите, нито за работодателите. Имаме не толкова концептуални различия, колкото различни страхове. Основният дебат е дали след време сборът от двете пенсии ще бъде по-голям или равен. И аз не мога да предвидя това и затова не искам държавата да носи отговорност за неудачите на този модел. След време може да се окаже, че ще имаме две поколения, които ще са неравнопоставени и държавата го е предрешила", обясни финансовият министър Владислав Горанов.

Според него този дебат се е обострил излишно и няма никакъв драматизъм по темата, тъй като никой няма да бъде принуждаван да вкарва парите си за пенсия в НОИ.

"Половината български граждани не знаят в кой фонд се осигуряват. Те са служебно разпределени. Най-важното е, че досега не се е водил дебат дали избраният модел гарантира интересите на българските граждани. Подобен дебат категорично се отказва да се води", коментира още Горанов.

"Истерията, която се предизвика около това решение ни кара да си мислим, че фондовете не искат да водят дебат със своите вложители", на мнение е финансовият министър.

"Твърдението за национализация бе една пропагандна теза, която целеше да изплаши хората и да ги настрои срещу една подобна мярка. Другото твърдение, че хората трябва да проявят активност, за да останат в универсалните си фондове също е неистина", коментира Владислав Горанов.

Кабинетът най-вероятно ще преразгледа решението за пенсионните промени по отношение на най-младите хора, които тепърва започват работа, стана ясно още от думите на министър Горанов. Според приетите промени, постъпващите на работа за пръв път имат срок от една година, в който да решат къде да се внасят осигуровките им за втора пенсия. Ако не решат, средствата автоматично отиват в Националния осигурителен институт (НОИ).

"Ако проблемът е свързан с едната година срок и най-младите граждани, които започват тепърва да се осигуряват, ще го преразгледаме. Ще направим така, че ако за една година не проявят никаква активност и фондовете не могат да ги мобилизират, служебно да отиват в универсален пенсионен фонд, както и досега, за да няма никакво съмнение, че искам да прибера парите на фондовете. Нищо не е решено, сядаме на 1 януари и ще го обсъдим", обясни още финансовият министър.