Близо 44% от сметката за парно отиват за топла вода, а останалите 56 на сто са за отопление на дома. Това показват данните на „Топлофикация София”. Според тях тази година столичани ще консумират общо 2,895 милиарда киловатчаса топлинна енергия, от които 1,261 млрд. квтч са за подгряване на водата.

За сравнение през 2012 г. съотношението между фактурираната енергия за парно и за топла вода е било 39%, като през 2013 г. рязко е нараснало на 43 на сто, става ясно от бизнес плана на компанията.

Това се е случило на фона на непрекъснатото намаляване на потреблението на енергия за отопление в последните пет години.

Ако през 2010 г. топлофицираните столичани са харчили за затопляне на домовете си по 32,4 киловатчаса на квадратен метър, то тази година този разход на енергия е паднал чувствително до 27,63 киловатчаса на квадратен метър.

Намалението е с близо 15 на сто, като според софийската топлофикация това се дължи на санирането на апартаментите, както и на индивидуалното регулиране чрез вентилите на радиаторите.

Общата консумация на топлинна енергия в сградите обаче е намаляла по-малко – с 10 на сто, като това се дължи именно на по-високата консумация на енергия за топлата вода – с 6%.

Последното пък според „Топлофикация София” е резултат от увеличаването на броя на клиентите.

Според данните на общинското дружество то успява да събере под 56% от дължимите от клиентите пари за парно и топла вода. Плановете му обаче са още догодина да вдигне този процент до 66%, а през 2019 г. да стигне средна събираемост от близо 75 на сто.

На този фон не са учудващи огромните суми, които „Топлофикация София” си търси от абонати. В края на миналата година дълговете на абонатите са минали 408 млн. лв. Очакванията са до края на тази година те да минат 423 млн. лв.