Парите на хората за втора пенсия се топят с по 0.16% на годишна база заради инфлацията. Това стана ясно при изслушването на ръководството на Комисията за финансов надзор от парламентарната бюджетна комисия относно дейността на частните пенсионни дружества и контрола на регулатора. 

Зам.-председателят на КФН Ангел Джалъзов съобщи, че за периода от април 2004 г. до края на 2014 г. по предварителни данни доходността на универсалните пенсионни фондове общо е минус 1.7%.

Ако се вземе целият период на съществуването им от 2002 г., доходността става положителна - 20.29%, или по 1.46% на годишна база. Редно е да се извадят първите две години, защото тогава методиката за смятане на доходността не е била коректна и не е отчитала удържаните такси от вноските на осигурените, които не носят доходност, разясни Джалъзов.

Не е ясно каква е картината по отделните фондове. "Някои фондове са на плюс, други - на минус, но към края на миналата година парите на хората по партидите нямат същата покупателна способност, каквато са имали в момента, когато са вложени там", коментира шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ). 

КФН разследва всичките девет компании на пазара за пазарни манипулации, които "поставят в състояние на системен риск пенсионноосигурителната система". Сигналът, с който "Сега" разполага, е подаден от четири пенсионни компании до регулатора и Консултативния съвет по финансова стабилност в края на октомври миналата година. 

Дружествата алармират, че в няколко поредни тримесечия се наблюдават съществени изменения в стойността на активите на някои компании в последния ден на всяко тримесечие. 

Компаниите посочват, че измененията не са в резултат на дейността на пазара и дори са в противоречие с пазарните тенденции. От измененията печелят компании, които и за шестте тримесечия са в Топ 15 на печелившите фирми от промяната на стойността. В сигнала се посочва, че има дружества, които систематично отчитат негативна доходност в противовес на пазарната обстановка.

"Първата цел на подобни манипулации е тези дружества да покажат по-висока доходност и така да привлекат клиенти допълнително. Втората цел е да отговорят на изискванията на минималната доходност, защото ако те са под тази доходност, трябва да вложат средства от специализираните си резерви или от собствен капитал", коментира Стоянова.