Близо 151 млн. евро отпусна ЕС до 2020 г. за развитие на биологичното земеделие в България. Какви са условията за кандидатстване за субсидии обясни Лидия Чакръкчиева - главен експерт в дирекция „Развитие на селските райони“ в земеделското министерство.

„Друго нещо, на което трябва да отговарят бенефициентите като допустимост, е първо да изберат кое направление ще прилага - дали растениевъдство, дали биологично пчеларство или биологично животновъдство”, допълни тя. 

„За целия програмен период бюджетът по мярката е приблизително около 151 млн. евро. Тази година очакваме изключителен бум на кандидатстване, защото 2014 г. беше нулева за кандидатстване за биологично земеделие”, съобщи още Лидия Чакръкчиева.

„Мярка Биологично земеделие е нова мярка, с цялата условност на нова, защото в стария програмен период биологичното земеделие беше отделно направление от мярка 214. Но тъй като интересът към биологичното производство изключително много нарасна в последните години Европейската комисия предпочете тази дейност да бъде обособена в отделна мярка”, обясни тя пред Дарик.

„За да могат да кандидатстват бенефициентите по тази мярка, е необходимо да имат сключен договор с контролиращо лице, което да ги съветва и направлява в методите на биологичното земеделие в тяхното стопанство. Информация кои са контролиращите лица за биологично производство биха могли кандидатите по мярката да намерят на сайта на Министерството на земеделието”, посочи още Чакръкчиева.