От промяната във финансовия модел в договорите, цената за разполагаемост на двете централи – съответно 14 и 17% е, че за регулаторния период от 1 юли 2015 до 30 юни 2016 година икономията при „Контур Глобал" е 49 млн. лева, а при „Ей И Ес-3С. Марица Изток 1"- 48 млн. лв. 

Това каза пред журналисти Иван Иванов, председател на Комисията по енергийно и водно регулиране, след провеждането на първото открито заседание на новия състав на Комисията.

Според него това означава, че за първата година, през която влизат в сила промените, свързани с цената за разполагаемост на двете централи, действително се спестяват на НЕК 97 млн. лв. 

„Общо за 10-годишния период спестената сума е между 964 млн. лева", подчерта Иванов и допълни, че това прави близо един милиард.

„Имаше всевъзможни спекулации и аз съм изненадан, че дори когато се случва нещо наистина хубаво, което е част от декларираната реформа в българската енергетика, се намират хора, които се стремят да заблуждават общественото мнение", каза още той и добави, че цените ще влязат в сила от 1 юли 2015 г.

Със стартирането на енергийната борса, енергийният регулатор ще се освободи от задължението да определя цените на електроенергията или с други думи те няма да бъдат определяни повече административно, категоричен бе той.

„Това, което търсим като последователни отстъпки за реформа в енергетиката, има за цел да се елиминира текущия дефицит на НЕК", заяви Иванов и припомни, че миналата година този дефицит е бил 644 млн. лв.