На всеки българин се падат само по 4 пазарувания с карта или 18 пъти по-малко, отколкото средното за страните от ЕС, където броят им 72. Това стана ясно вчера по време на финансов форум, на който медиен партньор бе в. „Монитор”.

Според Стоилка Арсова от „Борика - банксервиз” при ползването на банкомати също изоставаме доста от Европа и на глава от населението за година отчитаме по 14 тегления срещу 24 средно за ЕС.

„Дори Португалия, която е съпоставима с нашата страна, на човек се падат по 115 плащания на ПОС терминал”, уточни тя. По думите й причина за това е, че в иберийската държава много неща могат да се плащат през карта, като напр. пътуването в градския транспорт и тол таксите по пътищата. „У нас картите се ползват в 85% от случаите само за теглене на пари от банкомат”, уточни тя. По думите й България има потенциал да увеличи плащанията с карти през ПОС терминали с 1700%.

Арсова информира още, че догодина България ще има национална картова схема „БиКарт”. В момента в Европа функционират 27 такива системи (14 за дебитни и 13 за кредитни карти). В някои държави са повече. Във Франция са 7. 

В България тепърва ще се решава дали с националните банкови карти ще могат да се правят безконтактни плащания. Пластиките ще се издават от всички банки, включили се в схемата.

„Основният принцип на функционирането й ще бъде търговската и оперативна съвместимост”, поясни Арсова. 

„Всяка една услуга ще се предлага през цялата банкова мрежа, като всеки участник (банкова или небанкова институция) в нея ще печели съобразно приноса си в нея. Те ще определят и ценовата политика на схемата”, поясни тя.

На форума стана ясно още, че през последните 2 години при безконтактни плащания по света са били откраднати 6 млрд. долара. В Европа най-много щети -650 млн. долара, са понесли притежателите на карти във Великобритания, на второ място е Германия със 190 млн. долара.