Статистиката показва, че всеки втори брак в България завършва с развод и тази негативна тенденция продължава. Поради тази причина въпросът относно делбата на имуществото засяга немалко хора. Много семейства обаче имат и бизнес – ЕТ или ООД. Какво става с имуществото, собственост на фирмата?

Придобиването в резултат на търговска дейност, осъществявана от едноличния търговец изключва приноса на другия съпруг-нетърговец, обясняват специалистите.

Затова имотът, придобит от търговеца, който служи за търговската му дейност, както и недвижимото имущество, независимо от неговото предназначение, което е закупено с парични средства, представляващи реинвестирана печалба от търговската дейност, е негова собственост.

В сделка за разпореждане с конкретен имот, придобит от името на едноличния търговец, другият съпруг не е страна. Същото се отнася и до имотите, придобити от едноличния търговец по време на брака чрез учредяване на право на строеж и задължение за изграждане на бъдеща сграда.

Съпругът-нетърговец не става страна-купувач и при сключените от търговеца предварителни договори по реда на чл.19 от ЗЗД. Семейният кодекс в чл.29 е предвидил възможност да се претендира за дял от личното имущество на другия съпруг, придобито по време на брака. Това право се упражнява единствено по съдебен ред при доказване на определени обстоятелства.

За да бъде оспорена изключителната индивидуална собственост върху имуществото на търговеца, трябва да са налице определени условия: недвижимите имоти или вещни права да не са свързани по своето предназначение с упражняването на търговската дейност на съпруга-едноличен търговец; да се докаже приносът на другия съпруг за придобиване на имуществото.

С такъв иск може да се претендира само част, но не и цялата собственост от имуществото, в това число и на правото върху имоти на съпруга-търговец. Другият съпруг може да има единствено парично вземане, но не и реално участие в собствеността върху вещното право.

Описаното по-горе е изчерпателно и вярно, доколкото се отнася за едноличен търговец, посочва адвокат Румена Симеонова. Ако дружеството е с ограничена отговорност, то става дума за съвсем отделно лице, т.е. фирменият имот не принадлежи само на единия съпруг, а на дружеството.

Юристът дава описателен пример: представете си го като родител и неговото дете– собствеността върху детето не е на родителя, нищо че точно той може да извършва действия с нея.

Следователно, ако сте в подобна ситуация и притежавате дял в дружеството, можете да проявите претенции директно към имота. В противен случай – единствената ви възможност е иск по чл.29 от Семейния кодекс.