50 жилищни сгради в София са готови да започнат дейностите по подобряване на енергийната ефективност по националната програма за саниране – те са сключили договори с Българската банка за развитие или със Столичната община. Допълнително са подадени 72 заявления за интерес към програмата. Това съобщи кметът на столицата Йорданка Фандъкова по време на енергийна конференция.

Досега в столицата 30 жилищни сгради са приложили мерки за енергийна ефективност по различни програми. 110 са общинските сгради, стартирали подобни мерки, като средствата за тази програма са отчасти от общинския бюджет, отчасти европейско финансиране.

Като цяло за 95% от общинския сграден фонд вече са приложени частични мерки за енергийна ефективност, отчете още Фандъкова.

Тя посочи, че част от сградите са училища и детски гради, а спестените средства от приложените мерки остават в самата институция – за учителите и децата. За пример бе даден пилотен проект, в който участват 9 училища – с мерки за енергийна ефективност и ВЕИ инсталации. 

Спестяванията са в рамките на 320 хил. лева годишно от по-малките разходи за енергия, но с 900 тона намаляват и емисиите въглероден диоксид годишно. По проекта се реализират и спестявания на 3,1 хил. мегаватчаса електроенергия годишно.

Проектите за обновяване на транспорта – новите трамваи и тролеи, са намалили разходите за енергия с 15%. С новите участъци на метрото то вече обхваща 30% от градския транспорт. От реализацията на проекта за столичното метро емисиите СО2 в града намаляват със 70 хил. тона годишно.

Допълнително с реализацията на проекта за завода за боклук общината ще може да произвежда 5,6 хил. мегаватчаса електроенергия годишно, посочи още кметът.