След като природният газ поевтиня с около една трета през миналата година, от началото на април се очаква ново сериозно намаление на цената. Вчера "Булгаргаз" публикува прогнозата си за падане на цената на синьото гориво с 20.64 на сто от 1 април. 

Заложената стойност е 321.87 лв. за хиляда кубически метра (без акциз и ДДС), или намаление с 83.69 лв. в сравнение с прилаганата през първите три месеца на годината цена. 

Спадът се дължи на очакваните по-ниски доставни цени на газа в периода април - юни, обясниха от обществения доставчик.

Заявлението за исканото намаление ще бъде внесено в енергийния регулатор официално на 11 март, а след това ще има и обществено обсъждане. Окончателното решение ще бъде взето в последните дни на идния месец.

Неотдавна председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов също допусна подобна редукция на цените. "Аз бях скромен, заявявайки, че намалението на цената на природния газ ще бъде не по-малко от 15%. Моето очакване е поевтиняването да стигне до към 20%, защото следя ежедневно цената на суровия петрол", заяви Иванов в края на януари. 

По думите му поевтиняването ще се отрази и на цените на високоефективния ток, произвеждан от тецовете, както и на парното. Експертите на КЕВР обаче тепърва започват своите изчисления какво би могло да бъде намалението. По информация на в. "Сега" най-вероятно намаление ще има и на тока за индустрията, който беше увеличен драстично от миналото лято.

Наред с предложението за нова цена на газа вчера бяха обявени и резултатите от проверката на "Овергаз", започнала в началото на годината. "Петте дружества в "Овергаз Мрежи" АД спазват общите условия на договорите с потребители", заяви Иван Иванов пред Bloomberg TV Bulgaria. Той уточни, че компанията е в стабилно финансово състояние и има пет кредита, които обслужва. Два от тях практически завършват, а другите три биват обслужвани в момента.

"Няма никакви проблеми за снабдяването на българските потребители, както на "Овергаз Мрежи", така и на "Булгаргаз" с природен газ в тези месеци, когато цената на природния газ намалява значително и това го прави много по-конкурентоспособен и по-изгоден енергиен носител за българската индустрия. Моят апел е от това да се възползват българските бизнесмени, особено в енергоемката индустрия", заяви Иванов.

Създалата се преди няколко седмици газова миникриза е по-скоро геополитически проблем, а не енергиен, обобщи председателят на КЕВР. И добави, че българските потребители нямат никакво основание да се притесняват от смущения при подаването на природен газ.

Проверката на КЕВР започна в средата на януари по заповед на Иванов, след като в самия край на миналата година "Газпром" обяви, че доставката на руски природен газ за България продължава чрез държавната компания "Булгаргаз", а с "Овергаз Инк." се водят преговори за урегулирането на "натрупани през последните години търговски въпроси". "Газпром" притежава 50% от "Овергаз", като двете компании са в процедура по разделяне на собствеността.