Над 600 млн. евро евтини кредити ще може да получи дребният бизнес у нас в следващите няколко години. Това обяви министърът на икономиката Божидар Лукарски в началото на информационна среща по повод откриването новата Оперативна програма "Инициатива за малки и средни предприятия". 

„За страната ни бюджетът й е в размер на 102 млн. евро, но очакваме с него да бъдат мобилизирани 6 пъти по-голям кредитен ресурс”, прогнозира министърът. Той подчерта, че България е сред първите, осигурили ресурс за подкрепа на малкия и среден бизнес.

Лукарски отбеляза, че програмата ще облекчи съществено предприемачите. 

„По нея ще бъдат предоставяни гаранции на финансови институции, което ще намали високите изисквания за обезпечения по заемите. Очаква се да бъде коригирана надолу и цената на заемите”, посочи министърът.

Христо Стоянов от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ)обясни, че по финансовия инструмент на програмата не се предвижда таван на загубите.

Според него това ще стимулира банките да отпускат кредити и за по-рискови проекти. Гаранциите се осигуряват от ЕИФ, като се очаква трезорите да свалят рисковите премии със 160%, което значително ще поевтини заемите. Той обясни, че кредити по програмата няма да се дават за фирми, свързани с хазарт, алкохол и цигари, спекулативни имотни проекти или селското стопанство. 

„Сроковете на изплащане на взетите заеми са до 10 години, а на усвояването им до 2019 г. Целта за България е до 2 години да успеем да мобилизираме ресурс над 600 млн. евро”, поясни експертът.

„Освен България досега в европрограма са се включили още 3 страни от ЕС”, каза Ивелина Пенева директор на "Европейски фондове за конкурентоспособност" в икономическото министерство. Испания влиза с 800 млн. евро и планира да мобилизира 3,2 милиарда. 

Малта заделя с 15 млн. евро и се надява да привлече 4 пъти повече. Съседна Румъния тръгва със 100 млн. евро и планира банките да отпуснат заделят за кредити за 400 млн. евро. Пенева обяви, че в периода август - октомври банките включили се в програмата у нас ще започнат да отпускат заеми за малкия бизнес.

Калин Маринов - зам.-директор на програмата, обясни, че според анкета между 154 000 и 855 000 малки и средни фирми в ЕС изпитват проблеми да получат банков кредит. 

„Оптимистичният вариант е програмата да успее да привлече финансов ресурс от банките в размер на 8,5 млрд. евро. Засега акумулирането е достигнало около милиард евро. Всяка отделна страна от ЕС обаче може да използва до 7% от привлечения ресурс”, обясни той.