Потребителските заеми в левове поевтиняха до нивата си отпреди 9 години. Това става ясно от последните данни на БНБ, оповестени вчера. 

През март лихвата по тях пада средно до 9.88%. По-евтини потребителските кредити са били за последно през септември 2007 г. - 9.50%. Изтеглилите такъв кредит преди година са го направили с оскъпяване от 10.51%. 

Лихвите по заемите за потребление в евро пък никога не са били толкова ниски, колкото през миналия месец - 6.43%. Преди година средната лихва по тези заеми беше 7.87%. Заемите за покупка на дом в левове също са рекордно евтини - средно - 5.15% спрямо 6.10% преди година. За година ипотечните заеми в евро са поевтинели от 6.37% на 5.97%.

Още по-сериозен спад има при лихвите по депозитите. Месец след като лихвите по влоговете на домакинствата за първи път паднаха под 1%, през март средният доход по влогове на граждани в евро е бил около 0.78%. Година по-рано лихвата е била 1.62%. Лихвата по левовите спестявания се е свила за 12 месеца от 1.86% до 1.13 на сто.

Въпреки ниските лихви по заемите кредитирането не отбелязва сериозно увеличение, макар че през март за първи път от месеци беше отчетен ръст от 81 млн. лв. на заемите за домакинства. В края на първото тримесечие те са общо 17.949 млрд. лв.

Според анализ на Уникредит Булбанк една от причините за сегашното ниско ниво на кредитиране е фактът, че българската икономика е специализирана в производствени ниши, които са предимно трудоемки и не изискват значителни инвестиции в нови машини и съоръжения. 

Друг фактор е предпазливостта на кредитополучателите, които още нямат увереност в икономиката, за да потребяват или инвестират. През тази година изтеглените заеми ще отбележат символичен ръст, а от 2017 г. тенденцията ще е по-отчетлива, пише в анализа.