Парите за втора пенсия надхвърлят 9.578 млрд. лв., показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН) за деветте пенсионноосигурителни дружества у нас към 31 март 2016 г. Сумата нараства с над 744 хил. лв. спрямо същия период на миналата година, когато балансовите активи на компаниите са били 8.834 млрд. лв.

Въпреки отчетения ръст се наблюдава спад при приходите на пенсионните компании и нетната печалба. Общите приходи за първото тримесечие на тази година възлизат на 37.8 млн. лв. В сравнение със същия период на 2015 г. парите намаляват с 5.4 млн. лв. или с 12.6%.

Нетната печалба също намалява, като се регистрира спад от 23 на сто. Така от януари до март 2015 г. сумата е била около 17.5 млн. лв., а за първото тримесечие на тази година – 13.5 млн. лв.

Според данните се понижават и приходите от такси, които се удържат на клиентите. През януари-март 2015 г. дружествата са спечелили от такси 35.6 млн. лв., а през същите три месеца на тази година сумата спада с близо 1.8 млн. лв. до 33.8 млн. лв.

Понижението при приходите от такси и удръжки е заради по-ниските такси, които събират дружествата, занимаващи се с пенсионно осигуряване. Например максималният размер на удръжката от всяка осигурителна вноска бе намален до 4.5% от 5%, а инвестиционната такса, изчислена върху стойността на нетните активи на фонда в зависимост от периода, през който те са били управлявани от компаниите, вече е 0.9% спрямо 1% миналата година.

Тези такси и удръжки ще продължат да намаляват до края на 2020 г. Освен това осигурените лица вече могат да избират дали да прехвърлят средствата по партидите си към Националния осигурителен институт (НОИ), като преместването на пари от втория стълб на пенсионната система към първия може да се е отразило на приходите, а и на дейността като цяло, на пенсионното дружество и по-конкретно – на универсалните и професионалните пенсионни фондове.

От статистиката става ясно още, че броят на осигурените лица продължава да се увеличава. В края на март в четирите вида пенсионни фондове – универсални, професионални, доброволни и доброволни по професионални схеми, се осигуряват 4.4 млн. души. Техният брой се увеличава с над 21 хил. спрямо края на миналата година. В сравнение с февруари обаче броят им намалява с 686.