Европейската централна банка (ЕЦБ) за пореден път попари надеждите, че България може да получи скоро покана за членство в еврозоната. Макар че формално покриваме всички числови критерии - за инфлация, държавен дълг, бюджетен дефицит и т.н., ЕЦБ има сериозни опасения, че страната ни е прекалено бедна, не особено стабилна в развитието си и с дефекти в управлението, става ясно от новия доклад на евробанкерите за седемте членки на ЕС, които все още не са част от зоната на еврото. 

В групата ни влизат още Румъния, Чехия, Полша, Унгария, Хърватия и Швеция.

По инфлация например България в момента е напълно в нормата, но като бедна и развиваща се икономика, която още дълго ще догонва развитите, доходите и цените ще растат с по-бързо темпо. Затова ЕЦБ се опасява, че инфлацията може да се ускори, и подчертава, че "за да се избегне възникването на прекомерен ценови натиск и на макроикономически дисбаланси, процесът на догонване трябва да бъде подкрепен с подходяща политика".

По държавен дълг и дефицит страната ни също на пръв поглед отговаря на критериите. Но ЕЦБ напомня, че населението застарява и бюджетните разходи за лечение и здравни грижи ще растат, което изисква реформи. В доклада "реформи" е ключова и често срещана дума. 

Посочва се, че България би имала полза от широкообхватни структурни реформи за подобряване на институционалната и бизнес среда. Цитира се и оценката на ЕК, че "икономиката продължава "да се характеризира със слабости във финансовия сектор и значителна корпоративна задлъжнялост, които трябва да се преодолеят с цялостни и решителни реформи".