Цените на банковите услуги в България са все още високи в сравнение със средноевропейските, но навлизането на парични разплащания по електронен път постепенно ще повлияе на пазара. Това е един от изводите в проучване на Фондация "Граждани срещу бюрокрацията", представено вчера. 

"Откриването на сметка в банките струва между 10 и 300 лв. - това е за такса "откриване и минимално салдо по сметката". Размерът на годишното обслужване на сметка е между 72 и 720 лв.", посочи Стефан Христов, основател на фондацията. Организацията наскоро пусна информация за банковите такси по разплащателните сметки във всички български банки. 

Според данните на БНБ средната минимална цена за международен превод в евро в рамките на ЕС пък е 16.62 евро. Подобни електронни разплащания обаче се правят не само от банкови институции, но и от лицензирани от БНБ дружества. Така същата услуга в подобна компания може да струва в пъти по-малко - под едно евро на превод. Освен това се дава възможност и за определен брой безплатни преводи на месец.

"Ние като член на ЕС сме на предпоследно място по електронни разплащания и ползване на дигитални услуги. Така че този тип дейности ще се развиват, има потенциал и това безспорно ще влияе върху цената на услугата, предлагана от банките", коментира и Мартин Богданов, управител на една от компаниите за електронни пари. По закон те подлежат на контрол от БНБ, вписват се в регистър, а парите на потребителите са защитени по закона за платежните услуги и системи.

Очакванията са с въвеждане на единна зона за плащания в евро (SEPA) в ЕС да се намалят разходите за бизнеса у нас, който плаща доста по-високи такси в сравнение с европейските за входящи и изходящи международни банкови преводи. 

Според директиви на ЕС финансовата тежест за валутни преводи за компаниите трябва да бъде максимално уеднаквена, без значение от коя страна е трансакцията. 

Полша е въвела системата SEPA още през 2011 г. и по този начин е съдействала местният бизнес да банкира при много по-изгодни условия, въпреки че страната не е в еврозоната, коментира още Стефан Христов. Според него средните цени на банките за валутни преводи, обявени от БНБ наскоро, на практика правят българския бизнес неконкурентоспособен.