Заплатите на работещите в социалния сектор ще бъдат увеличени догодина с 5%. За това увеличение ще отидат по-голямата част от почти двойно повечето пари за администрацията на Министерството на труда, заложени в бюджета за 2017 г. 

За чиновниците се предвиждат почти двойно повече средства и това е единствената програма на ведомството, която се увеличава - от над 8.3 млн. лв. за тази година на почти 16 млн. лв. за догодина. 

От МТСП обясниха, че малко над 5.4 млн. лв. ще отидат за покриване на ръста от 5 на сто на заплатите на работещите в трите ресорни агенции - по заетостта, за социално подпомагане и инспекцията по труда. 

"Към момента средните заплати в АСП, АЗ и ГИТ са сред най-ниските в сектора", мотивират се от министерството, но не уточниха какъв е размерът им. Миналата година заплатите в тези агенции и в НОИ бяха увеличени с 10%, като социалните работници дори протестираха срещу ниските си възнаграждения. Тогава в АСП средната заплата бе 650 лв. В АЗ трябва да работят почти 2400 служители по щат, в АСП - 4731, а в ГИТ - 495 служители. 

1 млн. лв. повече ще отидат за изплащане на заплати на приемни родители, които ще бъдат увеличени в съответствие с ръста на минималната заплата от 420 лв. на 460 лв. Към края на миналата година в регистъра на приемните семейства на АСП има вписани 2452 семейства, от които 71 доброволни и 2381 професионални. 

Децата, настанени в тях, са 2323 по данни на АСП. За подобряване на лошата материална база в дирекциите "Социално подпомагане" и бюрата по труда в страната са предвидени 1 млн. лв., обясниха още от министерството.