Родителите често пъти решават да разпределят наследството още приживе, дарявайки имоти на децата си. Понякога това може да се отрази негативно върху отношенията между братя и сестри – едни се чувстват ощетени за сметка на други. Може ли дарението да бъде оспорено от брат/сестра в съда?

Дарението може да бъде атакувано, ако с него се нарушава запазената част на друг наследник, разкрива адвокат Димитър Кавалджиев. Но правото да се претендира за възстановяване на запазена част се погасява по давност – пет години от смъртта на наследодателя (откриване на наследството). Ако имотът е придобит по-отдавна, при евентуални претенции може да се позовете и на изтекла придобивна давност.

Покупко-продажбата на друг роднина, например дете, възможно решение ли е? Ако прехвърлите имот, на който не сте собственик, чрез покупко-продажба не се променя ситуацията и действителният собственик може да предявява претенции към имота. Но при положение че сте собственик на имота няма от какво да се притеснявате, с или без прехвърляне на децата си.

Прехвърляне на имота срещу грижи и гледане също е добро решение. Ако върху жилището вече има учреденото право на пожизнено ползване, то се запазва, категорична е адвокат Милена Миткова. Правото на ползване се погасява само в няколко хипотези и разпореждането със собствеността не е сред тях.

Тоест, един имот може да бъде продаден/дарен/заменен, но правото на ползване се запазва, освен ако не се откажете с изрична декларация. Ако сте съсобственик, при прехвърляне на вашите идеални части от имота на ваш син/дъщеря, би било разумно да си запазите право на ползване върху тях, съветва специалистът.

Съгласно чл.227 от ЗЗД отменението на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба. Дареният обаче дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил. Тоест, ако считате, че е възможно вашият роднина да предяви иск, по-разумно е да прехвърлите имота.

Вижте още: 

Придобиване на наследствен имот без документи

Нов имот и кола може да се декларират и онлайн 

Особености при продажбата на български имот от чужбина