България е пета по ръст на цените на жилищата в Европейския съюз и 12-та в света с повишение от 8,8% през последното тримесечие на 2016 г. спрямо същия период на предходната година, сочат данни на международната консултантска компания Knight Frank.

Поскъпването спрямо юли-септември е 1,6%. Пред България по поскъпване в рамките на ЕС са само Малта, Литва, Естония и Германия.

Скок на цените на панелките в София

В кои градове жилищните имоти са най-скъпи

Двойно повече чужденци питат за имоти у нас

В същото време според брокери и финансови експерти поне 2 от 3 жилища се купуват с ипотечен кредит.

„Независимо дали се налага да се прибягва до теглене на заем за 10% или 20% от цената на купувания имот, много хора са принудени да го направят”, обяснява Тихомир Цаков от „Аристо”. Според него най-често за кредит българите се сещат, след като съберат някой лев и решат да купят жилище, но после се оказва, че парите не им стигат.

 „Много малко са купувачите, които са си направили точно сметката и знаят в детайли с какво разполагат. Същото важи и за хората, имащи необходимите пари, за да вземат избраното от тях. Това са основно купувачи от провинцията, предпочитащи да си осигурят сумата от продажба на други имоти”, смята брокерът.

Младен Митов от „Явлена” пък отчита, че около половината от апартаментите в София се купуват с жилищен кредит. „В момента предлагането на ново строителство е много малко и съответно това влияе на броя на кредитите, отпуснати за такива имоти. Не бива да се забравя, че банките финансират недовършени апартаменти едва след като сградата получи акт 15”.

Според кредитния консултант Тихомир Тошев, раздвижването на пазара на жилищни заеми в последните месеци е сериозно. „60% от сделките в сегмента се реализират по този начин. Броят на купувачите на имоти се увеличава. Интересуват се дори хора, които не са подготвени и нямат достатъчно спестени собствени средства”, констатира той. „Това ще продължи до края на тази година или до средата на следващата. Вероятно пазарът на ипотечните кредити ще отбележи ръст спрямо 2016 г. с 15 и повече процента”, прогнозира Тошев.

По думите му средната сума на изтеглените ипотечни кредити за цялата страна се повишава и в момента е около 94 000 лв. За София е 112 000 лв., като над 98% от ипотеките се сключват в левове.

Запазва се и тенденцията много малко българи да живеят под наем. Само 3% от домакинствата в страната са на свободен наем. Според Евростат по този показател страната ни е на последно място в ЕС.