Българската банка за развитие (ББР) ще дава втори шанс на отхвърлени при първо искане на кредити, а продуктът ще се казва „Втори шанс“. Това съобщи Ангел Геков, изпълнителният директор и председател на УС на банката.

По думите му една от възможностите е те да бъдат качвани на обща платформа. След това те ще бъдат разглеждани, за да се прецени дали биха могли да се реализират с участието на ББР.

БНБ отчете ръст на депозити и кредити  

 

Програма на ББР ще осигурява кредити при двойно по-ниски обезпечения 

 

Задълженията на хората – към банки, телекоми и бързи кредити

 

Често много добри проекти получават откази за заеми заради липса на кредитна история или на достатъчно обезпечение, коментира още Геков.

Идеята за разработването на новия продукт на финансовата институция идва вследствие на резултатите от проучването на „Състояние, динамика, перспективи на кредитната активност в България“ на Института за икономически изследвания (ИИИ) на БАН проведено по поръчка на ББР.

Освен него институцията обмисля разработването и на още един продукт. При него търговски банки ще дават кредити, но рискът и средствата ще се поемат от ББР

Кандидатстването ще става пред търговските банки, одобрението ще става също по техните правила.

В момента се водят преговори с банките за изчистване на технологични детайли като осчетоводяване на сметките, обясни Геков. И обясни, че идеите все още се разработват, като до средата на годината се очаква да бъдат готови.

Най-безпроблемно се обслужват кредитите от млади компании, тези, които са създадени преди по-малко от 2 години, каза доц. Григор Сарийски от ИИИ на БАН. Той коментира, че това е една от ключовите констатации от проучването, защото по-принцип банките избягват да финансират компании, които нямат доказана кредитна история.

По думите му това може би е част от причините да са по-изрядни платци. Предприятия от промишлеността допускат по-малко просрочия, показва още проучването. При тях 95% от компаниите имат закъснения над 6 месеца, но обемът е по-малко от 10 на сто от активите.

Търговията и услугите се характеризират с най-висок риск.

Едно от всеки 7 предприятия в тези сектори, които ползват кредит, очаква да възникне проблем с обслужването, каза още Сарийски. А 1 от 20 предвижда да погаси предсрочно своите задължения. Екпертът посочи, че това означава, че паричните потоци са доста нестабилни.

Компании с между 10 и 50 заети са доста неизрядни платци, сочат още данните на БАН. При около 10 на сто от тях близо половината им задължения достигат просрочие над 6 месеца.

Предприятия, които ориентират изцяло продукцията си за износ, също имат закъснения при погасяване на задълженията. 6 от 60 компании имат просрочия над 1 година. Това са 10 на сто, което е повече в сравнение с останалите дружества, коментира Сарийски.

Едва около 30% от българския бизнес ползва кредити за дейността си. Избягването на заем се реализира чрез взаимно даване на пари между фирмите. За това сочат и данните, че 22 на сто от компаниите имат задължения към контрагенти. Други 10% се финансират от небанкови институции.

Проблем е и значителният брой откази на кредити. Близо 1/3 от компаниите не са получили одобрение за кредит, като сред основните причини са недостатъчен оборот и обезпечение, както и задлъжнялост и лоша кредитна история.

Данните от проучването показват още, че намерения да взимат кредити имат фирми от по-слабо развити региони като Видин, Враца, Габрово и Ловеч. Най-голям интерес имат средни компании с персонал 10-50 души.