Свободният Wifi може да бъде заплаха за онлайн плащанията. За това експертите съветват никога да не правим транзакции през мрежи със свободен достъп.

Това обясни за „Монитор“ Росица Вартоник, изп. директор на Фондация „Инициатива за финансова грамотност”. И уточни, че не само не трябва да се плаща, но и да не се въвеждат каквито и да било важни данни и информация.

КЗП с конкретна забрана към онлайн магазините 

 

Google ще предлага онлайн пазаруване по снимки 

 

Подаваме заявленията за обезщетение за безработица и онлайн

 

Според нея ако ни се налага да правим транзакции, когато сме в движение, е много по-добре да се ползва мобилният интернет, който е към тарифния ни план. Причината е, че той е много по-сигурен и почти е невъзможно да бъде хакнат.

Друга начин да пазим интернет транзакциите си е като следим браузъра. Специалистите съветват да проверяваме дали интернет протоколът, който е в началото преди името на сайта, свети със зелено и има ключ осветен със същия цвят.

Ако протоколът https:// е оцветен в червено това е знак за някаква нередност. Друг сигнал за проблем или възможност за заразяване с вирус е ако имаме трудност при вписването в сайта, където трябва да правим плащане.

Например ако няколко пъти не може да се логнем и е необходимо повече от едно въвеждане на данните, това е слабост, която може да позволи някой да ги зарази със вирус.

В световен мащаб 46% от хората са били жертва на хакерска атака, загубите от тях годишно са близо 100 млрд. долара.

Най-сериозни щети търпят в Азия - около 45 млрд. долара. В САЩ загубите са близо 26 млрд. долара а в Европа - 18 млрд. долара.

Колко и какви за щетите за гражданите у нас данни няма, но според специалисти през миналата година фирми са платили повече от 2 млн. евро на хакери, за да си върнат открадната информация.