Хиляди тонове фалшифицирани храни и напитки са били конфискувани от европейския пазар само през миналата година. Дефиницията за това действие е „умишлено и преднамерено фалшифициране на храни и или съставки на храни с цел финансова печалба.

В Азия и региона от няколко години се произвежда пластмасов ориз. Той се произвежда в Индия, Индонезия, Китай, Виетнам и др. Изработва се във форма на оризови зърна и се смесва с истински ориз, за да се увеличи количеството му. Остава твърд след приготвяне и след консумирането му има риск от задушаване, особено при малките деца.

Продуктът е засечен в магазинната мрежа във Великобритания, а последният скандал по темата е малко преди Новогодишните празници, когато BBC съобщава за конфискувани над два тона "подобрен" ориз в Нигерия.

Най-фалшифицираните храни в световен мащаб са маслиновото масло, рибата и био храните, показва проучване на Българската агенция по безопасност на храните. Маслото се разрежда и смесва с по-евтини масла – соево и от лешници и други ядки.  

Други често фалшифицираните продукти са медът, кафето и чаят, показва проучване излъчено. Оцветени маслини, фалшив алкохол, разредено мляко със забранени добавки като тебешир и урина - това са част от манипулациите на храни и напитки в световен мащаб. В търговската мрежа може да попаднем на разредени вино, сокове и подправки. 

Проучването е на база научни публикации и доклади и беше представено от Яна Милчева, инженер-технолог по контрол и безопасност на храните в сутрешния блок на бТВ.

Скандални разкрития за подмяна на говеждо месо с конско направиха и от Българската агенция по безопасност на храните. 

У нас са хващани фалшифицирани колбаси, мед и сирене. Продължават и тестовете за двоен стандарт при продуктите от Източна и Западна Европа.