Бaнкитe пpoдължават дa намаляват лиxвитe пo влоговете, мaкap и нe тoлкoвa масово. Пет трезора са понижили през юли дoxoдa oт срочните дeпoзити с 0.05 до 0.25 процентни пункта, показва наблюдението на сайта "Моите пари". Темпът на cпaд пpeз пocлeднитe някoлкo мeceцa обаче ce зaбaвя и все по-малко банки прибягват до тази практика, посочват анализаторите.

Така лихвеният процент на 3-месечните влогове през юли остава на средно ниво от 0.07%, колкото и през май и юни. Най-ниското ниво, при което се олихвяват 3-месечни депозити, е 0.01%, а най-високото - 0.28%.

При едногодишните влогове доходността варира от 0.05% до 0.74%. Така на практика голяма част от влоговете се оказват с отрицателна лихва, след като се приспаднат банковите такси по управление на парите и ако се вземе предвид инфлацията.

В същото време БНБ завиши прогнозата си за инфлацията за тази и следващата година. Първоначално за 2017 г. централната банка очакваше средно поскъпване от 1.2%, но прогнозата й вече е за 1.5%. За 2018 г. очакванията са потребителските цени да нараснат с 1.6%.

Основна причина за ревизията нагоре е по-силното поскъпване на храните през първите пет месеца на годината, както и същественото увеличение на енергоносителите. Очаква се средно за 2017 г. храните да поскъпнат с 33.3%, а енергийните продукти - с 3.6%.

Поевтиняването на транспортните и телекомуникационните услуги ще влияе ограничаващо на ръста на потребителските цени през тази година, посочва централната банка.

И докато лихвите по депозитите продължават да падат, за втори пореден месец цената на ипотечните кредити остават без промяна.

Банките са изключително пасивни на фона на продължилото почти година понижение на лихвите по жилищните заеми. Годишният процент на разходите - ГПР (лихвата плюс всички такси), по най-добрите оферти остава и през юли около 4.9% за левови заеми и 5.2% за заеми в евро.