След финансовата криза от 208 г. глобалният банков сектор бе принуден да кредитира по-консервативно и като цяло да поема по-малко риск. Но къде в света са най-безопасните банки?

Business Insider реши да подреди страните в света с най-безопасните банки, използвайки наскоро публикуваното проучване на Световния икономически форум за глобалната конкурентоспособност (Global Competitiveness Survey), което предлага набор от показатели, показващи здравето на институциите на дадена страна.

Едно от тях е възприемането за сигурността на банките.

Световният икономически форум пита в проучването гражданите на всяка от и пита "по принцип, как възприемате стабилността на банките?"

Така че резултатът не се основава на обективни икономически, финансови или счетоводни данни, а на възприятията на населението. Страните са класирани по точки от 1 (банките се нуждаят от повече пари) до 7 (банките са здрави).

Проучването показва, че хората в Обединеното кралство и САЩ наистина не вярват на банковите си системи след финансовата криза през 2008 г. Великобритания е на 59-о място, а САЩ на 24-о място, след страни като Гватемала, Панама и Хондурас.

Вижте кои дъжави попадат в Топ 10:

10. (изравнен) Швейцария – 6,0 т.

Известна като страната на банките и дом на големи глобални институции като Credit Suisse и UBS, Швейцария има репутация като място, където изключително богатите държат парите си. В резултат на това нейната банкова система се смята за доста добра.

10. (изравнен) Чехия – 6,0 т.

В чешкия банков сектор доминират чуждестранни кредитори, но потребителите нямат нищо против, класирайки банковата система като 10-ата най-сигурна в света.

10. (изравнен) Гватемала – 6,0 т.

Гъсто населената централноамериканска нация от 15,5 милиона души има три ключови играчи в банковата си система - Banco Industrial, Banco G&T Continental и Banco de Desarrollo Rural. И трите се смятат за доста стабилни, според проучването на СИФ.

10. (изравнен) Израел – 6,0 т.

Израелските банки са доста стабилни, въпреки че през септември т.г. регулаторният орган в страната нареди на кредиторите "да намалят операциите си в чужбина и да следят по-отблизо дъщерните си дружества".

9. Люксембург – 6,1 т.

Едва ли за някого е изненада, че Люксембург попада в Топ 10, тъй като страната е сочена като пример за стабилен финансов сектор. А местната Banque et Caisse d’Épargne de l’État често е сочена за една от най-стабилните в света.

7. (изравнен) Норвегия – 6,3 т.

Като икономика, разчитаща на петрола, Норвегия е изправена пред сериозни проблеми през последните години, въпреки че държавният й инвестиционен фонд реализира тази година активи от 1 трилион долара за първи път в историята.

7. (изравнен) Хонконг – 6,3 т.

Глобален финансов център, Хонконг е дом на повечето от най-големите банки в света и на някои от най-безопасните финансови институции в света.

5. (изравнен) Сингапур – 6,4 т.

Сингапур също е един от големите финансови центрове в света и стабилността на банковия сектор отразява това.

5. (изравнен) Чили – 6,4 т.

3. (изравнен) Австралия – 6,5 т.

Четири големи банки държат по-голямата част от банковия сектор в Австралия, докато чуждестранните банки са строго регулирани, което гарантира, че системата е стабилна.

3. (изравнен) Нова Зеландия – 6,5 т.

Банковият сектор на Нова Зеландия е доминиран от петима финансови играчи. Приличните печалби и растеж, без да се стига до прекомерна конкуренция, показват, че секторът процъфтява.

1. (изравнен) Канада – 6,6 т.

Канадските банки отдавна са синоним на стабилност. Страната е имала само две малки регионални банкови кризи за почти сто години и никакви по време на Голямата депресия през 30-те години. Миналата година банките в страната бяха смятани за третите най-безопасни в света, а сега увереността на населението се е увеличила още.

1. (изравнен) – Финландия - 6,6 т.

Финландският банков сектор е доминиран от кооперативни и спестовни банки, които носят малък риск. Класирана на първо място в списъка и през 2016 г., Финландия остава лидер и тази година.