Българската икономика се развива добре и надминава прогнозите на управляващите и това е радващо.

Преди дни националната статистика обяви, че през третата четвърт на годината производството на стоки и услуги е пораснало с 3.9% спрямо предната година.

Но сравнението с други европейски държави бързо охлажда ентусиазма. Със своите 3.9% ръст на брутния вътрешен продукт България се оказва едва на девето място в ЕС, показват данните на Евростат, огласени вчера.

За сравнение Румъния, с която сме в пряка конкуренция на опашката на Евросъюза, е постигнала над два пъти по-добър резултат. С 8.6% ръст на БВП северната ни съседка е недостижим лидер сред 28-те от ЕС.

Статистиката показва, че повечето държави от Източна Европа също се развиват на по-висока скорост от България. Полша, Унгария, Чехия, Латвия, Словения, Естония, както и Малта са постигнали над 4% увеличение на БВП. При това положение скъсяването на дистанцията с по-напредналите членки и бързото настигане в сферата на доходите остава мираж за страната ни.

Защо другите страни от бившия соцлагер се развиват с по-бързо темпо или по-точно защо България не съумява да се възползва достатъчно от благоприятната икономическа ситуация в Европа и в света?

Причините са ясни и основната е в дефектите на държавното управление - бюрокрация, корупция, липса на върховенство на закона, диктатура на партийното и роднинското връзкарство, а като капак на всичко това и тежки демографски проблеми заради застаряването на нацията и емиграцията.

Горчивите констатации се потвърждават и от новото изследване на "Легатум" за благосъстоянието на нациите Prosperity Index. В тазгодишното издание България се намира на 51-во място, изпреварена от всички други членки на ЕС.

Страната ни се е сринала с 9 стъпала до 80-а позиция по качество на бизнес средата и е 71-ва по качество на управлението.

Най-доброто представяне - 35-о място, е в категорията "Природни дадености" - именно защото прекрасната ни природа е даденост и по-малко зависи от политици и чиновници.