Заради поискана висока цена от ТЕЦ „Варна“ за доставки на електроенергия за регулирания пазар има риск цената на тока за бита да скочи с 16%. Това алармира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев на пресконференция след среща с ръководители на работодателските организации с омбудсмана Мая Манолова.

Той цитира данни, че централата е подала ценово заявление за 191 лв./МВтч за 2 млн. мегаватчаса за следващия регулаторен период, започващ от 1 юли. Според Велев по методиката на КЕВР това искане може да бъде намалено до 161 лева, което

ще натовари домакинствата с още 250 млн. лв.

Относно проблемите с американските тецове в Маришкия басейн шефът на АИКБ назова сумата от 486 млн. лв. или по 161 лв. на домакинство на всеки 12 месеца, които заради договорите, сключени преди доста години от премиера Иван Костов, се изземват по непазарен начин от джобовете на всички български потребители на битова електроенергия.

Според него това се случва, защото всяка година Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определя референтна цена на електроенергията и за този регулаторен период тя е 70 лева за мегават час. По думите му на ТЕЦ "Марица изток" 1 е 106,76 лева за мегават час, а на ТЕЦ "Марица изток" 3 - 168,66 лева. „В същото време цената на електроенергията на борсата също е доста по-ниска“, каза той.

Велев отново припомни позицията на работодателите за прекратяване на договорите и излизане на тези тецове на свободния пазар. Той цитира и методика, според която "КонтурГлобал", собственикът на ТЕЦ "Марица изток" 3, вече е изплатил инвестицията си, а за другата централа - AES Гълъбово ТЕЦ "Марица изток" 1, оставали още 100 млн. лв. до изплащане на инвестицията и тя можело да бъде покрита от хазната при евентуално прекратяване на договора.

В тази връзка с проблемите с договорите за дългосрочно изкупуване работодателите

отново заплашиха с протести

„Този път те ще бъдат пред централите в Маришкия басейн и пред ТЕЦ „Варна“, обясни Велев.

Изпълнителният директор на КРИБ Евгени Иванов заяви, че подобни договори за скъп ток гонят сериозните инвеститори от страната. Той посочи за пример неизпълнения проект на голяма германска металургична фирма, имаща завод у нас, която е предпочела да отвори новата си мощност в Хамбург. Според него оперативната печалба на US централите е в размер на 54-59%.

Омбудсманът на Републиката Мая Манолова призова КЕВР, министерството на енергетиката и ресорната комисия в парламента да направят точен разчет за различните сценарии при прекратяване на договорите с американските централи. Тя информира за поискана среща с нея от ръководствата на въпросните тецове и уточни, че това може да стане до дни.

Според Манолова липсва и информация докъде е стигнала процедурата в Еврокомисията, инициирана преди няколко години от България за определянето на преференциалните договори с американските централи като непозволена държавна помощ.

На 22 февруари енергийният министър Теменужка Петкова съобщи в парламента, че в договорите на двете централи са вписани неустойки за общо 3 млрд. лева.