Заплатите у нас растат твърде бързо на фона на производителността на труда - тази констатация направиха отново вчера от Българската търговско-промишлена палата, използвайки за повод статистика на Евростат.

Според предварителни данни на европейската статистическа служба производителността на труда в България е нараснала с 1.7% през 2017 г., с което сме на девето място по ръст сред страните членки.

Средно за целия ЕС увеличението е 0.8%, като с по-голяма разлика пред нас са все страни от Централна и Източна Европа - Естония, Литва, Румъния, Латвия, Полша, Чехия, Словения, Унгария, изтъкват от работодателската организация.

Страната ни обаче e сред лидерите по ръст на заплати. За последната година данните показват, че разходите на работодателите за труд само в частния сектор нарастват с 11% спрямо 2016 г. Единствено Румъния има по-голям ръст по отношение разходите за труд в ЕС през 2017 г. - 12.9%.

В основната си част на разходите за труд това са разходи за заплати, които формират около 81%, а останалите са разходи за социални и здравни осигуровки и данъци (около 19%).

"Производителността на труда и разходите за труд не се движат успоредно, а напротив, те са в съотношение 6:1. Важно е темповете да се движат паралелно нагоре и да няма дисбаланси", изтъкват от БТПП. М.г. осигуровката за пенсия беше увеличена с 1 процентен пункт, а минималната заплата беше повишена с 11%.

Средната заплата в края на 2017 г. достигна 1095 лв., напомнят от бизнеса. От друга страна, почти една пета от наетите в частния сектор се трудят срещу минимална заплата, а тя е най-ниската в ЕС.

Спорът на работодателите и синдикатите за ръста на заплатите не е от вчера, а дисбалансът между производителността на труда и доходите беше откроен и в анализи на Европейската комисия.

В същото време най-ниско платените сектори - хотелиерство и ресторантьорство, разчитат все повече на внос на работна ръка от трети страни с по-ниски от нашите доходи, а кабинетът последователно облекчава процедурите за това.