Вече седем месеца продължава извънредната ситуация у нас заради пандемията от COVID-19.

Една от темите, които се разделиха общественото мнение е това трябва ли да е задължително носенето на маски и колко са нужни те.

"Имайте предвид, че вирусът не лети в пространството сам.
Той е върху частиците, които ние изхвърляме при говор, викане, кашлица, пеене. Когато има механична преграда, която ограничава излъчването на тези частици, то ограничава и разпространението на вируса", обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНТ.

Проф. Кантарджиев: Най-големият риск за зараза е затворено помещение

По негови наблюдения на повечето места не се ползват маски, което води до покачване на случаите.

istock
istock

"Носенето на маска е по-скоро отговорност не само към собственото, а към чуждото здраве", напомни доц. Кунчев. Той обясни, че маската е най-ефективна при човек, който излъчва вируса. При 60-70% хората, които носят вируса, нямат никакви признаци. Носенето на маска предпазва от това да бъдат заразени другите около нас.

В никакъв случай не можем да говорим за огнища в училищата, категоричен беше главният държавен здравен инспектор. Той заяви, че няма да отговаря на спекулации относно това кога и дали ще се преминава към дистанционно обучение.

Рискът от зараза при децата е с 44% по-нисък


"Казваме каква е истината. Не, няма да има затваряне на всички училища."

Ще има преминаване към електронна среда за 14 дни в паралелки, в които има установени носители на вируса. ако са засегнати няколко класа, ще се премине към затваряне на определени училища.

istock
istock

Ако заболеваемостта стане много голяма вече ще се говори за затваряне на училища в определени населени места. На национално ниво затваряне на училища вероятно ще се наложи през януари-февруари по време на грипната епидемия. "Тази година няма да има грипни ваканции, ще има преминаване в обучение в електронна среда", обясни доц. Кунчев.

Ще минат ли училищата на дистанционно обучение

Утре ще бъде първият брифинг на Националния оперативен щаб (НОЩ), съобщи главният държавен здравен инспектор.

"Липсата на достатъчно доверие и разпространяването на фалшиви новини пречат страшно много на нашата работа", той.

"Ние ще продължим да казваме истината. Дай Боже повече хора да се вслушат."

За момента доц. Кунчев не вижда нужда от промяна на противоепидемичните мерки у нас. Все пак уточни, че всичко зависи от ситуацията.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg