Общо 170 хил. души работят за мутренски организации на основна или допълнителна работа, а на други 8 % или 250 хиляди им се иска да работят в такава организация, но не се имали възможност. Това съобщи днес Михаил Мирчев, ръководител на социологическа агенция ACCA-M при представяне на емпирично социологическо изследване „Обществени нагласи в края на втората година от членството на България в ЕС", направено между 1 650 души на възраст от 18 до 60 год.
Изследването сочи още, че българинът е оптимист в дългосрочен план, но песимист за настоящето - оптимистите за бъдещето на България са 44%, а песимистите 33%. Близо 5% от брутния вътрешен продукт е формиран на базата на трансфери на пари от близки на българи, които работят в чужбина. Официално държавата има заеми за 1.2 млрд.лв. За 2007 г. но трансферите вероятно са много по-големи, заради закона, който позволява при преминаване на границата да се пренасят до 10 000 евро без да се декларират.
На въпрос в изследването защо малка част от еврофондовете се усвояват, 65% от българите твърдят, че това е заради бюрокрацията, 25% казват, че това е защото Европа си търси повод да спре обещаните пари. 12% отговарят, че министрите не искат допълнителни отговорности, а 18% прехвърлят вината на кметовете с твърдението, че те не искат да си създават още проблеми. Изследването сочи, че 14 % от българите работещи в чужбина ще се върнат в България заради финансовата криза. Това означава, че около 150-200 хил. души ще бъдат отново на българския пазар на труда, който едва ли в този момент ще може да ги поеме, обясни Михаил Мирчев.
На въпроса за какво да се харчат парите от еврофондовете 79% посочват като първи приоритет здравеопазването, 63% образованието, 57% пътища и магистрали. Административния капацитет и обучението на чиновниците е на последно място едва с 6%. Растежът на приходите за 2008 г. е, от 43 на 39%, т.е има известен дефицит, който засега обаче не е в тревожни граници, обясни Мирчев. За сравнение през миналата година съотношението е било от 50 към 33%. 54% от българите очакват цените през 2009 г. да се повишат повече, отколкото през 2008 г., като 49% заявяват, че при подобно повишение на цените те няма да се справят. Едва 5% очакват намаление на цените.