Строителството и туризмът укриват около 2 млрд. лв. годишно от заплати. Това заяви пред журналисти Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество”. Според икономиста както в строителството, така и в туризма има укриване на доходи. Според официалните данните на НСИ за сектор строителство – може да се види, че там работят около 2 хиляди души със средна заплата около 400 лв., това обаче не отговаря на истината. Очевидно има поне от два до три пъти подценяване на заплатите в официалната статистика, каза Ангелов.
Ако приемем, че има такова подценяване на заплатите, а реалната заплата е 1000 лв. – означава, че се укриват около 1,4 млрд. лева годишно, които не се декларират в сектор строителство. Това е ефектът от високото данъчно бреме в трудовото законодателство, посочи още той.
В сектор „Хотели и ресторанти” официалната брутна заплата е около 300 лв. /без данъците и осигуровките/. Очевидно е, че нито в София, нито по морето има хора, които да работят за такава заплата. Очевидно е, че има от два до три пъти укриване на декларираните доходи. Работещите в туризма по официални данни са около 100 хиляди и вероятно се укриват поне половин милиард лева, а може би и повече, обясни икономистът.
Той опроверга данните на БНБ, според които работещите българи в чужбина вкарват в българката икономика годишно около 1.2 млрд. евро. Целият поток от пари се гради на определени допускания, които са подценени, смята Ангелов. Първо, не работят само по три месеца работещите в чужбина. Второ, работещите в чужбина не получават минималната заплата в съответната страна. Тези 1.2 млрд.евро спокойно могат да се окажат, че са 1.5–2 млрд. евро, изчисли икономистът.