През първата половина на 2009 г. входящите преки чужди инвестиции /ПЧИ/ към Югоизточна Европа и Общността на независимите държави /ОНД/ намаляха с 46% в сравнение с нивата от същия период на 2008 г. след като през 2008г. отбелязаха ръст от 26% и достигнаха рекордните 114 млрд.долара. Това се посочва в Световния доклад за инвестициите 2009, изготвен от ПРООН.
2008 г. беше осма поред година на непрекъснат растеж на входящите потоци от ПЧИ. Входящите инвестиции останаха концентрирани в няколко страни, на първо място – Руската федерация, Казахстан и Украйна, с общ дял от 84% от всички такива инвестиции през 2008 г. Входящите инвестиции от 70 млрд. долара в Руската федерация бяха основно свързани с мащабните вложения в либерализирания енергиен сектор, автомобилната промишленост и недвижимите имоти.
Инвестициите в газовата и нефтената промишленост в Казахстан продължиха и формираха основния дял от общо 15-те млрд.долара. ПЧИ, вложени в страната. В Украйна големите придобивания в банковия сектор и в производството на стомана достигнаха повече от 10 млрд. долара входящи ПЧИ. Същевременно, както се посочва в доклада, очакванията са в краткосрочен план входящите потоци от ПЧИ към тези държави да спаднат поради финансовата и икономическата криза, спада на цените на стоковия пазар и очакваното близко изчерпване на основните възможности за приватизация.
Изходящите потоци от ПЧИ от Югоизточна Европа и ОНД продължиха възходящата си тенденция през 2008 г. и достигнаха 52 млрд.долара. Отново доминиращо положение тук имаха руските транснационални корпорации (TНК). През първата половина на 2008 г., те продължиха да търсят нови пазари за своята продукция в чужбина и да се стремят към достъп до технологични иновации, прогресивен маркетинг и ноу-хау. През втората половина на годината, обаче, изтеглянето на инвестициите, замразяването или отмяната на текущи придобивания доведе до значителен спад на изходящите ПЧИ.
Политиката представлява важен фактор за привличането на ПЧИ към този регион, а повечето политически промени в Югоизточна Европа и ОНД бяха благоприятни за чуждите инвеститори. Някои страни продължиха да либерализират регулациите, свързани с ПЧИ в определени сектори като например производството на електричество в Руската федерация, или отвориха някои други сектори, както банковото дело, търговията на дребно и телекомуникациите в Беларус за частично чуждо участие. Същевременно някои държави от богатите на природни ресурси членки на ОНД засилиха своя контрол над природните си ресурси с оглед на това да увеличат своя дял в крайните приходи. В същото време страните от Югоизточна Европа засилиха своите връзки с Европейския съюз. Хърватия води преговори по Споразумението за членство, а Споразумението за стабилизация и асоцииране на Албания с ЕС влезе в сила на 1 април 2009 г.
Коментари
0