Лукан Луканов, председател на Надзорния съвет на Арома АД
Съдът се опита да наложи обезпечителна мярка върху дружеството, която засяга акционерите. Бихте ли обяснили защо и реално какво е последствието от това решение на магистратите?
Искам да опровергая информациите, че има запор над акциите ни. Ние нямаме запор на акциите. Имаме забрана за упражняване на правата върху акциите на Арома АД. Притежателите им не могат да ги продават, не могат да получават дивидент, не могат да получават ликвидационен дял, не могат да участват с глас в общото събрание. Това е.
Депозитарът отказа да впише подобна мярка като незаконосъобразна, затова има търговия с акциите ни на борсата. Все пак говорим за регулиран пазар, за публично дружество. Това, че някой съдия или не разбира от материята, или е корумпиран, защото то няма друго обяснение за подобно действие, може само да ни кара да съжаляваме.
Как се отразява на дружеството подобна мярка?
На дружеството нищо не му се случва. Нито сметки са ни блокирани, нито нищо. Арома АД не може да претърпи никакви вреди. Ние си произвеждаме и продаваме. Вреди търпят акционерите.
Втори ден продължава спадът в цената на акциите ви....
Разбира се, че това ще е ефектът! Как очаквате да се отрази върху капитализацията на дружеството подобна новина? Това е жалкото в България, че пазарът може да бъде манипулиран с такива неща.
Арома АД не знаеше, че срещу нас в Софийски градски съд има подобно дело. Процедурата не изисква да се уведоми потърпевшата страна. И едва когато дойде съдия изпълнителят, узнаваме, че има такъв иск.
Това е една схема, която група хора в СГС въртят от години. Първо, по повод някакъв иск всеки може да иска обезпечителни мерки, но за пръв път в България се иска и се издава от съда подобна обезпечителна мярка.
Ние сме свидетели на едно голямо престъпление в България срещу 800 човека пострадали. Тези 800 човека са акционерите на Арома АД. Извършителят е известен. Това е държавата чрез своята независима съдебна власт в лицето на Софийския градски съд.
С това решение на тези хора, на акционерите бе отнето правото на собственост, без дори да подозират за това и без да имат никаква вина.
Какви са финансовите ви резултати за полугодието?
Ние имаме сериозен ръст в продажбите. Последните години планирано снижавахме продажбите си, защото излизахме от едни пазари и навлизахме в други. Имам предвид Русия. Навремето 70% от пазара ни беше там. Ние съвсем съзнателно снижихме този дял, защото той е много рисков. За полугодието отчитаме около 10% ръст в продажбите в сравнение с миналата година. Печалбата е на почти същото равнище.
***
По повод на тиражираните информации за запор на акции, Арома АД изпрати следното отворено писмо до медиите:
Уважаеми Дами и Господа,
Още не е изсъхнало мастилото от последния доклад на ЕК за България с критиките и оценките за правораздаването и корупцията, а български съд ни дава пореден пример за порочна практика.
С определение № 690/10.07.08 СГС в лицето на съдия Р.Паликарова наложи на АРОМА обезпечителна мярка “ЗАБРАНА ВЪРХУ УПРАЖНЯВАНЕ НА ПРАВАТА ВЪРХУ АКЦИИТЕ НА АРОМА”, като обезпечение на бъдещ иск срещу дружеството На 21.07.08 г. Председателят на СГС Светлин Михайлов издава обезпечителна заповед, а на 23.07.08 г. частен съдебен изпълнител Мария Цачева връчва на “АРОМА” АД запорно съобщение. За да няма никакви съмнения в смисъла на обезпечителната мярка, същата редактира съдебната заповед и то добива вида “Забрана върху упражняването на ВСИЧКИ права върху акциите /НАЛИЧНИ и БЕЗНАЛИЧНИ/ на “АРОМА” АД.
На медиите е известно, че “АРОМА” е публично дружество, чиито акции се търгуват на борсата. Ние имаме около 600 акционери в България и Европа. Тези хора са инвестирали пари в наши акции и са участници в един свободен, официален пазар защитен от българската конституция.
С това съдебно решение всички акционери губят всички свои права да се разпореждат със собствеността си в т.ч. да продават, да получават дивидент и ликвидационен дял. Губят своя глас в управлението на дружеството. Не е нужно човек да е юрист за да разбере, че това е абсурдно и безпардонно посегателство върху правото на собственост. Каквито и искове да се предявяват в бъдеще те са срещу юридическото лице “АРОМА” АД и не могат по този повод да се отнемат права на трети лица в случая акционерите, още повече на всички такива.
Лошото не свършва дотук, ако това е решение на “втора” инстанция, както в случая СГС; обезпечителната заповед не може да се обжалва и влиза в сила веднага. Кошмарът може да продължи дълго във функция от процедури и продължителни съдебни дела.
Ако проучите внимателно съдебната практика у нас ще установите множество подобни случаи, най-известните от които са ДЗИ и АСТРА – ЗЕНЕКА. Общото което ги свързва са странни и нелогични съдебни решения и така се очертават симптомите на една типична “корупционна схема и практика”. Схемата е основана на слабости в закона и е следната:
1. Подава се молба пред районен съд за обезпечителна мярка; запор или възбрана на сметки, акции, имущество и др. Ако съдът приеме искането се определя срок да бъде заведен съдебен иск от ищеца. Схемата предполага този иск да се отхвърли на първа инстанция.
2. Пуска се жалба на втора инстанция – СГС. По-висшия съд отменя решението на районния и допуска исканото обезпечение. То е окончателно и влиза в сила веднага.
Клопката е заложена още с решението на първата инстанция.Потърпевшата страна не може да узнае за втората част от постановката, защото никой не я информира. Тя научава за проблема, когато се появи съдия-изпълнителя. Капанът е пълен, защото няма законова възможност за обжалване.
Корупционният потенциал в тази схема се обуславя от следните предпоставки:
1. Винаги става въпрос за сериозни корпоративни интереси.
2. Схемата е проста и репресията се въвежда в действие много бързо в сравнение с традиционния съдебен спор и резултат.
3. На противника може да се нанесе тежък и бърз удар.
4. Не се определя гаранционен залог на молителя за компенсиране на щети.
5. Всичко се движи и реализира в непознат за други случаи синхрон, за да се гарантира бързото изпълнение.
6. Обикновено делата в съда не се разпределят на случаен признак.
Уважаеми Дами и Господа,
Ръководството на “АРОМА” АД смята, че такива схеми са жизнени и приложими в условия на анонимност и прикриване от обществеността. Ние решихме да оповестим нашия случай и ясно да кажем мнението си за корупцията и нейните проявления.
Ние ще изискаме юристи – експерти по законодателството да оценят определението на съдия Р.Паликарова от СГС. Ако тяхното становище потвърди нашето мнение, че нейното решение е незаконосъобразно ще стане ясно, че тази съдийка или е некомпетентна, или е участник в посочената корупционна схема. Освен това ще сезираме институции и органи в България и Европа, занимаващи се с проверка на подобни случаи.
Ще потърсим подкрепа от КРИБ на солидарния принцип – сега сме ние утре вие. Ще инициираме в КРИБ проучване, за да “осветим” всички случаи в които е прилагана тази “схема” и да съставим “карта” на съдебната практика от този тип.
Смятам, че е въпрос на чест за председателя на СГС да намери решение на ситуацията, в която изпаднахме и да спести на съдебната система и страната подобни унижения.
Председател на
Надзорен съвен на “АРОМА” АД
* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!