Основният приоритет на Българска фондова борса през следващите няколко месеца е въвеждането на новата система за търговия XETRA. Това съобщи днес Бистра Илкова, изпълнителен директор на Българска фондова борса, на среща на Клуба на журналистите с борсата. XETRA ще даде възможност и чуждите посредници също да търгуват на пода на БФБ-София. За тази цел обаче те ще трябва да станат членове и да заплатят 5 хил. лв. От ръководството на институцуята заявиха, че засега всичко върви по план и системата ще бъде пусната през юни.

На срещата – дискусия беше засегнат и въпроса за COBOS и сривовете, които има в он лайн системата за търговия. Бистра Илкова съобщи, че миналата седмица на среща с представители на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни поредници / БАЛИП / е бил обсъден въпросът за усъвършенстването на COBOS. Били са обсъдени няколко възможности. Първата е за пренаписване на он лайн системата. Втората възможност е самото опериране да се прехвърли при посредниците, които да надградят съобразно нуждите на клиентите им. А третата - да се намалят част от опциите, които натоварват системата. От борсата допълниха, че ща задържат COBOS след като бъде въведена новата система XETRA.

Относно спадя, коийо е обхванал пазара от края на миналата година, Илкова заяви, че тя е оптимист и пазарът ще се възстанови. „Вече сме част от световния пазар. Ако досега негативните движения на международните пазари не ни се отразяваха, то вече нещата се промениха”, каза Бистра Илкова. Според нея парите в пенсионните фондове продължават да се акумулират. Въпреки, че нивата са доста атрактивни за влизане, фондовете са предпазливи, инвестират в ДЦК, но ги е страх да излязат на борсата. Тя поздрави и всички смели компании, които в този период излизат на борсата. Проучване на БФБ е показало, че чуждите банки са продали почти толкова акции, колкото са и купили, само при Уникредит Булбанк продажбите надвишавали покупките с около 10 млн. лв.

Оптимистичното според Илкова е, че участието на чужди инвеститори в капитала на българските дружества, които се търгуват на борсата, е намалял. Данните показват, че от 42% в края на 2006 г. те са намалели до 24% към септември 2007 г.