Месец ноември премина под знака на глобалната икономическа криза и нейното отражение върху живота у нас. Обемите на отпуснатите кредити са намалели значително, лихвите за част от продуктите продължиха да се покачват, а средният размер на изтеглените кредити се понижава, макар и незначително. Това показват данните на КредитЦентър. Всичко това е следствие на променените условия на банките – изискванията за по-голямо самоучастие, по-голям остатъчен доход, допълнително обезпечение за по-висок процент на финансиране и др.
За банките привличането на депозити продължи да бъде приоритетно. Потребителите, които движат пазара в момента са тези, които имат едновременно пари в брой и сериозни, слабо зависещи от външно влияние, доходи. С оглед на променената пазарна ситуация, те реализират изгодни сделки за уникални по своето местоположение и други характеристики имоти.
Кризата се отразява най-силно на поведението на масовите клиенти. Те не се чувстват сигурни при негативните прогнози за ръст на безработицата и намаляване на платежоспособността на населението през следващата година.
Основната причина за спада на средния размер на ипотечните кредити в страната е в по-високият процент самоучастие, което банките изискват от клиентите. Друга съществена промяна има в срока на изтеглените кредити. При растящи лихви оскъпяването за целия период е съществено и част от потребителите предпочитат по-високи месечни вноски пред по-дълъг период на изплащане.
Решението на БНБ да намали минималните задължителни резерви на банките е положителна стъпка в посока осигуряване на повече свободен ресурс, който да бъде отпуснат като кредити. Очакванията са тези средства да бъдат изпозлвани най-вече за финансиране на малките и средни предприятия. Тъй като приоритет на банките в момента са депозитите, лихвите по които агресивно растат, не е икономически обосновано да се смята, че лихвите по кредитите ще намаляват, смятат от КредитЦентър.
В краткосорчен план очакванията са за задържане на нивата при слаба активност поради наближаващите празници и общото настроение за изчакване и отлагане на скъпи покупки.