20:00 ч. българско време
Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке обяви, че трябва да се предприемат решителни действия за справяне с източника на финансовата криза- ипотеките.
Ето какви възможности представи той:
- Намаляване на изискванията за помощ по програмата "Помощ за собствениците на жилища," която позволява на закъсалите семейства да се финансират с по-изгодни, федерално подсигурени ипотеки.
- Правителството да започне да купува просрочени и рискови ипотеки и впоследствие да започне да ги рефинансира от програмата по точка едно.
- Опростяване на дълговете на някои семейства, които са в особено затруднено положение.
Индексите продължават да са на червено.
Dow Jones: 8,506 (-0.99%)
Nasdaq:1,475 (-1.11%)
S&P 500: 860 (-1.17%)
17.00 българско време
Уолстрийт отвори на отрицателна територия със спад на трите основни индекса с по-малко от процент. Dow Jones губи 0.72% до 8 529 пункта. NASDAQ и S&P 500 са надолу с 0.85% съответно до 1 479 и 864 пункта.
Леките спадове са продиктувани от оповестени по-рано днес данни от различни търговци на дребно за изключително слабите им продажби. Другите негативни новини от днес са обявените съкращенията в AT&T и DuPont.
В Европа FTSE 100 и DAX отчитат повишение. Английският индекс се покачва с 0.24% до 4 179 пункта, а в Германия DAX е нагоре с 0.70% до 4 599 базисни пункта.
На стоковите пазари цената на петрола се стабилизира малко над рекордното дъно за последните 4 години и в момента лекият американски петрол се търгува за $ 45.91 за барел, а в Лондон сортът брент се котира за $ 44.13 за барел.
След оповестяването на решенията на водещите европейски банки за лихвената политика щатския долар първоначално се понижи към еврото но след това леко върна позиции до ниво 1.2680. Еврото продължава да набира скорост спрямо паунда към 17 часа британската валута се продава за 1.4635 евро. Движенията са в следствие на обявените по-рано днес намаленията на основните лихвени проценти от страна на Европейската централна банка и Банк ъф Ингланд.
10.50 ч. българско време
След колебливото начало европейските индекси тръгнаха нагоре в очакване на действията на централните банки за овладяване на кризата. Водещите индекси в най-големите европейски икономики преди обед отчитат ръст от над1%.
В Германия DAX се повишава с 1.20% до 4 621 пункта, във Франция CAC 40 е нагоре с 1.80% до 3 225 пункта и във Великобритания.FTSE 100 напредва с 0.92% до 4 216 пункта.
10.30 ч. българско време
Днес Европейската централна банка и Банк ъф Ингланд на заседания на управителните си съвети ще решават за нивата на лихвите съответно в еврозоната и в Обединеното кралство.
Финансисти вече от няколко седмици отбелязват, че ЕЦБ може да бъде принудена да предприеме най-агресивното понижение на лихвените нива в 10 годишната история на финансовата институция заради рязкото спадане на икономическия растеж. Натискът става още по-силен заради публикуваните данни от еврозоната. Не по-различно е положението във Великобритания.
Анализатори прогнозират, че ЕЦБ ще понижи основната лихва със 75 базисни точки /0.75%/ до 2.5 на сто. Заради понижението на инфлацията в еврозоната, комбинирано със свиването на икономиката дава възможност на финансовата институция да предприеме и по-радикални съкращения.
За Банк ъф Ингланд очакванията са да свали лихвата със 100 базисни точки /1%/ до 2 на сто.
На валутните пазари очаквано британският паунд и единната европейска валута отстъпват позиции. Като двойката EUR/USD e на ниво 1.2630, а GBP/USD се търгува около 1.4650.
На стоковите пазари цената на петрола продължава да се понижава, като достигна четиригодишно дъно след данните, които показват продължаващо свиване на потреблението във водещите икономики, включително в САЩ, които са най-големия консуматор на петрол и горива.
За последните четири седмици потреблението на горива в Америка е със 7.9% по-слабо спрямо същия период на миналата година, сочат официалните данни, като от 20.9 млн. барела дневно консумацията е паднала на 19.3 млн. барела.
Така в САЩ бе отчетена стойност на лекия петрол от $ 45.30 най-ниска цена от 9 февруари 2005 г.
Неочаквано запасите от суров петрол в Съединените щати отбелязаха снощи понижение с 456 000 барела, вместо прогнозирания ръст от 1 млн. барела в края на миналата седмица. Спадане бе отчетено и при запасите от всички видове горива.
След влизането на европейските пазари на електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се котира за $ 45.58, а в Лондон нефтът сорт брент се търгува за $ 43.39 за барел.
8.00 ч. българско време
На стоковите пазари цената на петрола падна до най-ниското си ниво от почти четири години, след като доклад показа спад на запасите от петрол и горива, както и пониженото им търсене.
Лекият американски петрол се котира за $ 45.65, а в Лондон нефтът сорт брент се търгува за $ 42.95 за барел.
Трендът на Wall Street се обърна и индексите се оцветиха в зелено, след като доклад показа повишение на покупките през интернет. Акциите на банките и строителните компании поскъпват, след като се появиха първите сигнали, че правителствените мерки са подсилили ипотечния пазар.
Широкият индекс на американските компании Standard & Poor's 500 отбелязва покачване с 2.58% до 870 пункта. Индексът на американските топ компании Dow Jones Industrial нарасна с 2.05% до 8 591 пункта. Технологичният индекс NASDAQ Composite отбелязва повишение от 2.94% до 1 492 пункта.
Въпреки доброто представяне на Wall Street, азиатските индекси изтриха печалбите си от предишните дни. Причината за това са появилите се спекулации, че General Motors и Chrysler ще подадат молба за банкрут. Това доведе до спад на индексът Nikkei 225 с 1.12% до 7 914 пункта.
На валутните пазари еврото продължава да губи позиции спрямо долара и е на ниво от 1.2688.