Показателите за икономическата активност в САЩ през второто тримесечие вероятно ще останат на ниско равнище, но рискът икономиката на страната да навлезе в период на значителен спад отслабна през последния месец, заяви централният банкер на САЩ Бен Бернанке, съобщи БТА.

На конференция в щата Масачузетс председателят Фед заяви, че мерките, взети с цел буксуващата американска икономика да бъде тласната напред, ще се окажат ефективни. Сред тези лостове за съживяване на икономиката на страната Бернанке посочи понижението на основната лихва на централната банка, правителствения пакет на стойност 168 млрд. долара и продължаващото трайно търсене на американския износ. Тези сили трябва да послужат като заслон "на пътя на завихрилите се потоци", с които се сблъсква националната ни икономика, отбеляза Бернанке.

Шефът на УФР призна, че увеличението на безработицата от 5 до 5.5 % през май и неудържимото поскъпване на петрола и горивата оказват неблагоприятно въздействие върху обстановката като цяло. Въпреки това тяхното влияние върху икономическата активност и заетостта има "умерен характер", допълни Бернанке.

В края на миналата седмица петролът в Ню Йорк поскъпна с 10.75 долара за барел до 138.54 долара и това бе рекордно повишение за Нюйоркската търговска борса. Средната цена на бензина в САЩ мина прага от 3 долара за галон.