Американският президент Джордж Буш ще бъде най-големият неудачник на 15 ноември, когато лидерите на 20 държави ще се срещнат във Вашингтон, за да обсъдят глобалната финансова криза. Тъй като от мандата му остават само два месеца, той няма да има възможност да приложи промените във финансовата политика, коитоще предложи или с които ще се съгласи.
По-големият проблем на Буш е пълната липса на доверие към него, когато става дума за основния въпрос - как да се регулиратнационалните и глобалните финансови пазари, така че да се гарантира, че това бедствие няма да се повтори. След осем годинина президентския пост и един огромен финансов крах Буш продължава да възхвалява саморегулиращия се характер на неограничените пазари.
Въпреки това срещата не може и не бива да се отлага за по-удобен момент в американския политически цикъл. Докато светът навлиза в започналата в САЩ рецесия, световните икономически сили трябва да изкажат на глас своите опасения, а глобалните пазари имат нужда да се уверят, че политическите лидери са готови да действат заедно, за да възстановят стабилността.
Това, което участниците на тази първа среща не бива да правят, е да се опитват да наложат реални промени в политиката.
Докато кризата продължава да се разгръща, все още не бива да се предприемат широки реформи. Философските различия са твърде дълбоки, а Буш е на път да си замине, така че американците не са в положение да подпишат каквото и да било.
Срещата на върха все пак може да се окаже полезна, ако държавните лидери я използват, за да започнат сериозна дискусия за корените на финансовата криза и за да се споразумеят за серияот бъдещи срещи, на които да се обсъдят така необходимите реформи.
Те могат да започнат този процес, като предложат създаването на група от неправителствени експерти на високо равнище, която да анализира причините и изводите от кризата. След като те постигнат някакво съгласие, друга експертна група може да изготви списък с различни предложения за промяна в политиката. Това ще даде начален тласък на дейността на следващия президент на САЩ.
Източник Интернешънъл хералд трибюн, БТА