На стоковите борси цената на петрола остава под натиск, като днес се колебаеше в дипазона $ 137.5 – $ 134.8 за барел.

Най-напред днес при влизането на европейските пазари „черното злато” поевтиняваше след засилването на долара на валутните пазари както и заради съмненията, че рекордните цени не съответстват на търсенето и на нивото на запасите.

Допълнително Али ал Найми, петролния министър на Саудитска Арабия обяви вчера, че рекордните цени от петък не са оправдани от гледна точка на фундамента на пазара. Ал Найми призова за среща на Организацията на страните износителки и държавите големи потребители на петрол, за да обсъдят въпроса с рекордните цени.

От Международната агенция за енергията приветстваха идеята, че е в правилната посока, като се очаква акцентът на разговорите да бъде споразумение около инвестициите в производството.

Същевременно Агенцията съкрати за пореден път прогнозата си за дневното потребление на петрол за 2008 г. със 70 000 барела до 86.77 млн. барела дневно. МАЕ прогнозира, че търсенето в САЩ ще намалее с до 2.5% през тази година до 20.3 млн. барела на ден.

МАЕ намали и очакванията си за производството на нефт от страните не-членки на ОПЕК с 300 000 барела до 50.04 млн. барела дневно. Така около обед цената на петрола започна да се повишава, като в Ню Йорк бе прехвърлена стойността от $ 137 за барел.

От Газпром пък обявиха, че очакват цена на петрола от $ 250 за барел. Президентът на руския газов гигант Алексей Милер обаче не уточни кога очаква това да стане факт.

От друга страна Citigroup повиши прогнозата си за цената на петрола за 2008 г. до $ 116.60 за барел, а Merrill Lynch до $ 114 за барел.

Към 19.00 ч. българско време на електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се котира за $ 135.25 за барел, а в Лондон петролът сорт „брент” за $ 135.22 за барел.

Поскъпването на долара на валутните пазари се отрази най-съществено на цената на златото, което падна до $ 873 за тройунция при $ 892.40 за тройунция.