
МИЛАНО. С отслабващата сигурност в еврозоната, германската икономика предлага надежда за устойчив растеж в региона, пише в днешния си брой европейското издание на "Уолстрийт джърнъл".
Икономически данни, публикувани в петък, подчертават нещо което според някои икономисти ще е регионално пребалансиране като работниците и потребителите от най-големите икомики от еврозоната ще печелят и ще разходват повече в сравнение с южните си съседи, които са предприели съществени съкращения на разходите.
Индексът на потребителската еластичност, публикуван от GfK, компания за маркетингови изследвания, е с по-обнадеждаващи резултати от очакваните за януари. Предшествани от изненадващото покачване на Ifo- индекса за бизнес климата, данните от GfK говорят за положителните настроения в Германия в началото на годината.
На юг от Алпите изгледите не са толкова благоприятни. Нивото на безработицата в Испания скочи на 8.6% през четвъртото тримесечие, от 8% за миналата година, докладва Националния статистически институт на Испания в петък. Една на всяка пета длъжност в Испания е свързана с сектора за недвижими имоти, който не е с добри перспективи. „Строителният сектор вече не създава работни места,” казва Хавиер Перес де Аспилага, анализатор от Goldman Sachs.
В Италия продажбите на дребно отбелязоха спад през ноември, в сравнение с месец по-рано. В четвъртък резултатите от месечното проучване на изследователската комапния ISAE показват, че потребителската увереност стига най-ниската си стойност от 29 месеца насам – 102.2, за разлика от декември, когато е 106.9.
„Италия скоро може да е на ръба на рецесия,” казва Дейвид Браун, анализатор от Bear Stearns.
За другите страни от Европа петъчният доклад откри смесени изгледи. Измерителят на бизнес-увереността в Белгия се вдигна до неутрално ниво през януари, докато холандският потребителски индекс леко се снижи, оптимизмът на производителите се повиши.
Във Франция, доклад от националната статистическа служба Insee, информира, че увереността на производителите е стабилна и е далеч над нормата, въпреки оплакванията на местни политици, търсещи по-ниски разходи за кредитиране и по-слабо евро.
Банковите икономисти и паричните пазари очакват Европейската централна банка (ЕЦБ) да свали лихвите през пролетта. Доказателствата за силен растеж в по-големите европейски икономики и стриктните мерки на ЕЦБ, намаляват възможностите за прогнозиране на лихвените проценти.
Данните от Франция „апелират за съкращения в процентите, което е трудно в контекста на инфлационния натиск и напрегнати преговори за работно възнаграждение,” кометира Джилс Моек, икономист от Bank of Americ.
Още новини от "Уолстрийт джърнъл" на български четете в www.finance5.bg