Девня цимент използва минимални количества природен газ за подгряване на петкокс и при евентуално спиране подаването на горивото мислим за алтернатива. По думите на Валентина Грозданова, говорител на предприятието, ако бъдат спрени доставките на природен газ, които към момента заводът получава безпроблемно, не може да се смила петкокса и това ще затрудни производството.
По тази причина предприятието има готовност за преминаване на друг вид гориво. Според нея като алтернативно гориво могат да бъдат използвани въглища, както и мазутната инсталация, която е спряна преди няколко години. По думите й природен газ заводът използва и за отопление на административната сграда, но там винаги има алтернативно решение. Тя бе категорична, че няма рискове за производството на Девня цимент.
Кремиковци преминава на режим на работа при подаване на санитарен минимум от газ. Това съобщи пред Дарик синдикалистът Васил Яначков. По думите му – този минимум е 15 000 кубика на час. В момента газ се използва единствено за поддържането на коксовите батерии.
Това, което се ползва в момента като газ в „Кремиковци”, е за поддържане на топлинния режим на коксовите батерии. Ако се наложи спиране, това означава, че ще се спре кокосохима и ще се разрешат коксовите батерии. Сега картината е много по-различна от тази, когато Кремиковци работи, когато работят и други съоръжения.
Като цял риск от аварии заради намалените газови доставки има ли?
По принцип ситуацията, в която Кремиковци съществува, е крайно аварийна. Това нещо изсмуква до краен предел възможностите за съществуване на коксовите батерии. Иначе и досега ние сме на ръба на такива кризисни, крайно тежки условия, но са взети необходимите мерки.
Колко време може да издържи Кремиковци при този санитарен минимум на газ?
Сутринта беше дадена команда навсякъде, където се ползва газ, да се спре навсякъде и да остане само за коксохима.
Има ли възможност за използване на алтернативно гориво?
Няма, защото неработещите металургични агрегати не могат да произвеждат кремиковското алтернативно гориво.
Неохим също е предприело в авариен порядък спиране на производствените мощности, което ще приключи в ранния следобед, съобщиха от дружеството чрез сайта X3 News. Причината е спиране на природния газ от страна на Булгартрансгаз ЕАД.
Взети са всички мерки по безопасно спиране на инсталациите и предотвратяването на евентуална крупна производствена авария, съобщават от димитровградския торов завод. Спешно са извикани всички специалисти и своевременно са уведомени Министерството на извънредните ситуации, МИЕ и Областната управа на Хасково, както и Община Димитровград, Гражданска защита, и доставчика Булгаргаз АД и Булгартрансгаз ЕАД.
Последователността на спиране на производствените мощности е технологично обусловена и не може да бъде променяна. За поддържането на инсталациите в безопасен зимен режим и недопускане на тяхното замръзване, е необходимо подаването на природен газ от порядъка на 3 500 - 4 хил. куб.м. на час при налягане над 15 атмосфери, се казва още в съобщението
От Неохим посочват, че отговорността за последствията с несъобразяването с технологичните изисквания ще падне изцяло върху доставчика и лицата, предприели необмислени и несъгласувани действия.
Доставките на амониев нитрат няма да се прекратят, защото дружеството разполага с достатъчна складова наличност, с които да задоволи търсененто в страната.
Радомир Метал Индъстрийз също ще спре производството напълно ако не започне нормално подаване на газ. Това заяви собственикът на металургичното дружество и председател на Надзорния съвет Пламен Бонев.
По думите му, при най-песимистичния вариант, загубите на предприятието за година напред ще бъдат за 100 милиона лева. Договорите, които предприятието е сключило с контрагенти за изпълнение на поръчки са обвързани за следващите 12 месеца и неизпълнението им ще доведе до огромни загуби за дружеството.
Ако драстичната ситуация с газа не бъде нормализирана, ръководството на радомирското предприятие ще депозира съдебен обезпечителен иск към Булгаргаз и принципала Министерство на икономиката и енергетиката, заяви Пламен Бонев.
При положение, че Европа, Русия и Украйна не се споразумеят Радомир Метал Индъстрийз ще затвори. Според Пламен Бонев поведението на Украйна е прецедент.
Коментари
0