Тодор Русанов
Конкретна причина за днешния спад не откриваме в българската макроикономика или на ниво фирмени отчети, като по-скоро родните инвеститори разпродават в следствие на влошилата се международна финансова конюнктура. Проблемите с американските ипотечни брокери Фани Мей и Фреди Мак са по-големи от всичко наблюдавано до сега, а слуховете за нови банкови фалити и отписване на активи, допълнително натежава на инвеститорските настроения. В момента пазарът се движи не толкова от фундамент, а от свръх негативна нагласа и паника.
Предвид сравнително малките изтъргувани обеми, мога да заявя, че отново наблюдаваме разпродажби от дребни инвеститори/спекуланти, които са изложени на постоянната медийна атака през последните дни. Вчера излезе проучването на БНБ за преките чужди инвестиции и текущата сметка, като и при двата показателя се отчита негативна тенденция. Тъй като новините са по-скоро негативни, то спокойно можем да ги набедим за допълнителна причина за случващото се днес.
Към 11:45 индексът Sofix се понижава с 4.5% до 1020 пункта. От техническа гледна точка единствената по-сериозна подкрепа отдолу е нивото 1000 пункта, което се явява по-скоро психологическа граница. Предвид очакванията за продължаваща криза на външните пазари очаквам до края на седмицата да направим тест на ключовото ниво и дори да видим трицифрени стойности за Sofix. Подобни ниски стойности са наблюдавани за последно в средата на 2006 г. Тъй като за сега пазарът остава да се влияе най-вече от емоции и лични прогнози, много трудно е за анализаторите да определят къде ще е дъното, като оставаме с повишено внимание за случващото се в САЩ и Европа.
Марин Костурски
Задълбочаването на кризата, обхванала световните капиталови пазари беше основен фактор при започването на днешната борсова сесия. Паническите разпродажби на малките инвеститори, както и забелязващата се пасивност на институционалните участници на БФБ- София, доведоха SOFIX до нови дъна. Смятам, че последните борсови сесии се водят предимно от емоциите и страха обхванали по-дребните акционери. Евентуално раздвижване можем да очакваме едва след публикуването на консолидираните финансови отчети на дружествата и по-добри данни за световната икономика.
Владимир Малчев
Днешният силен срив на SOFIX се дължи на силната инерция и натрупаното напрежение в борсовите играчи. Допълнително самият спад провокира разпродажби от страна на някои инвеститори за покриване на заемни средства, в частност от репо сделки. Напълно нормално е при силен негативизъм или оптимизъм на нисколиквидни пазари, какъвто е нашият движенията да са далеч по-силни отколкото на развитите капиталови пазари. Не на последно място като фактор за срива е неопитността на много от пазарните играчи, които съвсем ирационално продават акциите си, въпреки че справедливата им стойност в много случаи надхвърля в пъти пазарната им цена.
Трудно е да се отговори на въпроса, кога спадът ще приключи. За по-осезаемо възходящо движение можем да говорим вероятно есента, но ако шестмесечните корпоративни отчети на компаниите покажат, че международната конюнктура не е засегнала значително резултатите им, е възможно още в края на месеца да сме свидетели на известно възстановяване на изгубените позиции.