Европейската комисия най-вероятно ще спре плащането на около 500 милиона евро субсидии за България и ще предупреди страната, че може да загуби допълнително финансиране, ако не засили борбата си с корупцията. Това съобщи източник от Брюксел, цитиран от Ройтерс.
Агенцията припомня, че на 23 август се очаква Европейската комисия да представи три доклада за проблемите на България и Румъния в областта на правосъдието, организираната престъпност и корупцията, както и за управлението на средствата от ЕС в двете черноморски страни, които се присъединиха към ЕС през януари 2007 г.
Според източника на Ройтерс в предстоящите доклади и за двете страни ще бъдат изтъкнати мащабите на корупцията и пропуските в съдебната система, но само България вероятно ще загуби пари веднага.
Три категории средства, предоставени на София преди присъединяването, за земеделие, техническа помощ и строителство на пътища, които вече бяха спрени заради разследване на ОЛАФ, ще бъдат взети обратно, съобщил източникът.
В България има сериозни, систематични проблеми. Ние ще потвърдим, че известни средства ще бъдат взети, коментира същият източник.
България трябва да получи около 11 млрд. евро субсидии за земеделието и регионалното развитие за периода 2007-2013 година, припомня агенциятаи уточнява, че получените досега средства са незначителни заради проблемите с агенциите в страната, които разпределят средствата от ЕС. Ако отнемат акредитацията на разплащателните агенции, ще е много по-зле от каквито и да е предпазни клаузи, твърди български представител, неназован от Ройтерс.
Източникът от ЕС съобщава, че при обявяването на доклада на ЕК идната седмица, в него ще бъдат похвалени усилията на вицепремиера Меглена Плугчиева, назначававенот на нов министър на вътрешните работи и създаването на национална агенция за сигурност, която започва да разследва случаи на пране на пари. В доклада обаче ще бъде посочен системния неуспех в борбата с корупцията по високите етажи на властта както и честите прекратявания на съдебни процеси и отлагания заради допълнително разследване и в досъдебната, и в съдебната фаза, поради което не се произнасят присъди.
Според източника на агенцията, Еврокомисията няма да задейства предпазната клауза, предвидена в договора за присъединяване, защото това би замразило съдебното сътрудничество на България и другите страни от общонстта, които няма да признават решенията на българския съд, защото това няма да доведе до добри резултати.
Информацията на Ройтерс е последната в дълга поредица от спекулации и слухове за съдържанието на доклада за България, заяви пред БТА говорителят на Европейската комисия Марк Грей. Той допълни, че агенцията очевидно не разполага с доклада.