Г-н Хърсев ще ви помоля за оценка на бюджета, основните параметри в него, приходната и разходната част.

Да отбележа, че не съм специалист по бюджетиране, нямам абсолютно никаква идея от детайлите на самия бюджетен процес, освен най-общата, която всеки един нормален икономист трябва да има. Струва ми се, че много трудно може да се очаква нещо различно от бюджета. Би могъл да бъде малко по-скромен държавният апарат в условията на криза. Това са ми основните впечатления от бюджета.

Значи евентуално свиване на разходите могат да се търсят в съкращаването на администрацията?

Абсолютно! Примерно, държавата би могла още една година да си ползва стария автопарк, нищо че са амортизирани, защото имат по-дълг живот и напълно спокойно да се използват.

Как гледате обаче на икономически ръст от 4.7% за 2009 г.?

В момент, в който светът навлиза в една криза, каквато няма аналог от Втората световна война, и след като тя излезе от сверата на финансите и очевидно се превръща в глобална икономическа криза, с белези на криза на свръхпроизводство. И след като в момента, в тези месеци от октомври насам, ние се намираме в първата кризисна фаза, т.нар. дегресия /абсолютното бързо колабиране, просто регресиране на запаси, на пазари, на търсене, на цени/ много трудно от днешна гледна точка може да се мисли дали са актуални прогнозите.

На страха очите винаги са големи. С цялата тази невроза, която се насажда в обществото от недотам компетентни в икономиката колеги, изглежда сякаш всичко се срива и едва ли не в България догодина ще има 50% спад, както през 1992 г.

Нищо подобно няма да се случи, дори тази прогноза за икономическия ръст може значително да бъде надмината. Освен ако нямаме сериозни проблеми с експортните пазари. Да, наистина има индустрии, които имат сериозен проблем с тези пазари, но той пък не е нов. Металите, например, и химическите торове – там нещата са ясни от години как се движи цикълът с цените. Същото е с бума на строителството и.т.н и подобни преекспонирани от дълго време отрасли, но там пък ръстът в никакъв случай не е бил 4%, а се мереше в двуцифрени стойности. Т.е. струва ми се напълно, напълно нормално тази прогноза за икономическия ръст да бъде изпълнена.

Преди около месец и половина казахте, че правителството в сегашната ситуация е най-добре нищо да не прави, сега се чуват призиви за намаляване на данъци, като част от някакви антикризисни мерки, какво мислите вие?

Тези призиви ги приветствам поради факта, че те са в синхрон с неправенето на нищо. След като правителството не прави нищо, няма нужда и да харчи. А нехарчене означава и некрадене на пари от джобовете на фирмите и на хората.

Чу се и призив за въвеждане на еврото, това възможно ли е и нужно ли е?

От 1997 г. говоря това още преди да преминем към борда. Твърдях, че най-доброто с влизането в борда, след като веднъж е приет, е да се допусне двойно обръщение на резервната валута във вътрешното обръщение. И левове и марки, тогава.

Само да припомня, че през 1999 г. с колегата Ангарски направихме същото предложение. Сравнително мотивирано пред властите, и от тогава съм го писал поне седем или осем пъти, за последно преди три месеца. Когато конкретно писах какво означава да пуснем в обръщение еврото. Това означава БНБ утре да допусне сетълмент по RINGS в евро.

А възможно ли е това?

Аболютно е възможно, без всякъв проблем. Нека да не бъде от утре, защото трябва да се открият сметки в евро. Има един технологичен процес 37 сметки, аз бих ги открил за един ден, ако ме оставят мен, но малко по-бавно вървят тези неща в една централна банка – около три дни. До там.