* Авторът е началник отдел "Търговия" в СИБанк

Водещото събитие на миналата седмица, което определи и движението на валутните пазари стана във вторник, който беше първият работен ден за Съединените щати. Тогава Федералният резерв намали основната лихва с 0.75%, което обаче изненада пазарите, какъвто смисъл сигурно и имаше пресрочното значително понижение на лихвеното равнище. Това действие обаче изненада пазарите и реакцията беше поевтиняване на долара и ръст на фондовите пазари. Основната причина за поевтиняването на долара беше обръщането на лихвения диференциал в полза на еврото, откъдето единната европейска валута получи подкрепа.
РЕШЕНИЕТО НА ФЕД
Явно и в Съединените щати виждат, че данните за американската икономика не са никак добри, и за да се избегне рецесията, която може би е в сила, Федералния резерв реагира по-бързо от очакваното. Редовното заседание на ФЕД е през тази седмица, а пазарите още от началото на месеца бяха в очакване на него да бъдат взети решения за намаляване на основната лихва. Очакваше се редукцията да бъде 0.5%.
Това намаление обаче утре /вторник/ също ще го има и най-вероятно така ще станем свидетели на най-бързото падане на лихвите в САЩ от началото на 80-те години на миналия век.
Действията на Федералния резерв показват, че явно положението е доста критично и затова са принудени да взимат подобни мерки.
Вероятно това понижение е част и от плана за стимулиране на американската икономика. Но въпросът е, че това действие е двуяко, защото от друга страна евтиният кредит стимулира потреблението, а в Америка сега се стремят да укрепят ипотечния пазар.
Как би се отразило евентуално второ намаление на лихвите на валутните пазари? Въпросът е сложен, но все пак това, което се вижда, е безсилието щом толкова бързо и рязко се намаляват лихвените проценти.
ДВИЖЕНИЕТО НА ЕВРОТО
В какви позиции е еврото? Общата валута получи подкрепа от това, че председателят на ЕЦБ Жан-Клод Трише продължава да твърди, че за банката е водеща за наблюдение инфлацията, особено в състояние на подобна световна финансова криза. А ЕЦБ ще запази лихвите, така пазарате не очакват понижение на лихвите от страна на Банката, което „играе” в полза на еврото.
АЛТЕРНАТИВИТЕ ЗА ИНВЕСТИТОРИТЕ
Швейцарският франк и златото достигнаха рекордни стойности през миналата седмица. Това стана защото, досега единствено швейцарският франк беше резервна валута и инвеститорите се насочват към нея. По-късно част от ресурсите бяха насочени и към златото, което мина дори $ 920 за тройунция. Аз обаче лично очаквам, че тук някъде са и техните върхове.
До края на седмицата, ако утре все пак понижат за пореден път лихвите в САЩ, предполагам, че еврото за пореден път ще се опита да пробие ниво $ 1.5. Лично аз обаче не вярвам, че в този момент това може да стане.