Общият обем на задълженията на предприятията в нефинансовия сектор е 157 млрд. лева към края на 2009 г., съобщи зам.-председателят на БСК Камен Колев. В сравнение с края на 2008 г. това е ръст с около 6% (8,9 млрд. лева).  Ако сравним тези задължения с приходите, ще видим, че те са с 67 % по-малки от размера на задълженията, допълни Колев.

Над 1,8 млрд. лева са дълговете на фирмите към персонала. Най-голям обаче е делът на междуфирмените задължения. Те са 103 млрд. лева, като 40 % от тях са просрочени.
 

През 2010 и 2011 г. задълженията ще продължат да растат, но не с огромни темпове, прогнозира Камен Колев. В момента корпоративните задължения надхвърлят 100 % брутния вътрешен продукт, каза Колев. За сравнение в САЩ това съотношение е едно към едно, а в ЕС – 137 %. Собственият капитал на предприятията е със 70 % по-малък от размера на задълженията, обясни още експертът. По думите му това означава, че се задълбочава декапитализацията на финансовия сектор.  

Има много сериозна корелация между свиването на износа и свиването на инвестициите. Това пък има пряка връзка със свиването на темпа на нарастване на задълженията между фирмите, обясни от своя страна изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Причина за това е, че често задълженията са към доставчици – колкото е по-малко вносът, толкова по-малко ще бъдат задълженията на предприятията към вносителите.

„Независимо от спада на БВП, задълженията растат”, отчете Данев. 833 млн. лева имат фирмите да получават от държавата и общините към края на 2009 г. През следващата 2010 г. държавата е покрила голяма част от тях през Българската банка за развитие (около 600 млн. лева), но остават задълженията на общините към изпълнителите на поръчки.

2,4 млрд. лева са невъзстановените данъци към фирмите, отчете още Колев. Заедно с останалите средства, които държавата и общините дължат към бизнеса, сумата се равнява на 3 % от междуфирмените задължения.

Раздвижването на икономиката се дължи най-вече на износ, в който преобладава ишлемето. То не води след себе си до увеличаване на междуфирмената задлъжнялост, допълни Колев.

През 2011 г. в резултат на влошеното финансово положение на предприятията ще се увеличи броят на фалитите. Този фактор ще допринесе за нарастването на междуфирмената задлъжнялост, коментира експертът. Той допълни, че банките ще оказват натиск върху фирмите.

От камарата настояха държавата да се дължи като търговски субект, когато има сделки с бизнеса. България е в най-драматично състояние от всички страни от ЕС по този показател, допълни Божидар Данев. Според него междуфирмените задължения водят до загуба на работни места, което е огромен проблем.

Ние създаваме некачествени работни места, а закриваме качествени места – тази тенденция се очертава все по-явно заради междуфирмената задлъжнялост, допълни експертът.