Международната агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на "Първа инвестиционна банка", като перспективата остава "стабилна". Агенцията обаче намали рейтинга на жизнеспособността на финансовата институция от "b" на "b-".

 

Последните събития с двете най-големи български банки, подчертават проблемите на корпоративното управление на дружествата с местни собственици, коментират от Fitch Ratings.

Ликвидните рискове се увеличават за всички банки в България след станалото. Но банките с български собственици са по-уязвими по отношение на загубата на доверието на вложителите, заради слабости в тяхното корпоративно управление.

В доклада на МВФ за България от юни се подчертава, че усилията за "намаляване на корупцията и шуробаджанащината, включително чрез независими регулации и одити, както и мерки за укрепване на върховенството на закона" са от ключово значение за икономическия растеж.

Слабостите в корпоративното управление, включително кредитирането на потенциално свързани лица, са включени в по-ниския "b-" рейтинг на жизнеспособността на Първа инвестиционна банка, която е с български собственици.

Политическата стабилност би намалила рисковете за финансовата стабилност. Но президентът обяви, че ще разпусне парламента на 6 август и насрочи избори за 5 октомври, така че е вероятно политическата несигурност да продължи в близко бъдеще.

Чуждестранните банки, които формират 70% от сектора в България, имат по-добро корпоративно управление и по-силно управление на риска. Те привлякоха значителни депозити от клиенти през последните години, за да изплатят финансирането от банките-майки, но са по-малко изложени на загуба на доверието на потребителите и може да са се възползвали от депозитния приток по време на сътресенията.

Властите бързо предприеха действия, за да облекчат положението на ПИБ, включително ангажимент за осигуряване на подкрепа за ликвидността на банковия сектор.

Действията бяха в съответствие с очакванията, че ще има държавна подкрепа за ПИБ, отразени в дългосрочния "BB-" рейтинг, даден от Fitch.

Проблемите на ПИБ бяха предизвикани от съобщения в електронните медии, а не от кредитните фундаменти.

В допълнение към предоставянето на ликвидност, властите действаха бързо срещу слуховете, засягащи банката.

Рейтингът на подкрепа на Fitch отразява позицията на ПИБ като най-голямата българска банка и втората по големина банка в България по обем на депозитите.

От рейтинговата агенция подчертават, че не оценяват Корпоративна търговска банка, която в момента се намира под специален надзор от БНБ.

Като цяло българските банки имат солидна капитализация. Капиталът от Първи стълб е 18.2% към края на март, което е доста над нивата, изисквани от централната банка, отчитат от Fitch и прогнозират, че капитализация ще остане стабилна, но с умерен ръст, еквивалентен на скромния растеж на бизнеса в страната. Проблемите имат повече общо с доверието, отколкото с платежоспособността на банките, допълват от рейтинговата агенция, цитирана от Reuters.