На световните валутни пазари търговията на двойката евро/долар остана в тесните граници между $ 1.5787/1.5713 за 1 €. Единната валута продължава да получава подкрепа от очакванията за увеличение на лихвите от страна на Европейската централна банка на заседанието и в четвъртък. Прогнозите са за повишение на основната лихва с 0.25% до 4.25 на сто.

Спрямо японската йена „зелените пари” отчитат слабо понижение, преди оповестяването на правителствените данни за промишленото производство в Америка, което по прогнози се е свило, както и заради очакваното намаляване на броя на новосъздадените работни места.

След влизането на европейските пазари щатският долар се разменя към еврото около ниво 1.5750, а към йената малко под 106 ¥ за $ 1.

 

Предимно с песимистични нагласи затвори сесията на американските капиталови пазари. Причина станаха опасенията, за задълбочаване на кризата с ипотеките в Съединените щати, което може да принуди финансовите институции да намалят дивидентите или да продават акциите с отстъпка.

Wachovia, например се понижи до най-ниското ниво от 1992 г., след като анализатор съобщи, че е възможно кредитополучателите да намалят вноските си по кредитите. Merrill Lynch и Citigroup също отчетоха спад, след като JPMorgan Chase предупредиха, че някои ипотечни ценни книжа могат допълнително да се обезценят.

 

На Уолстрийт Финално високотехнологичният индекс NASDAQ COMPOSITE загуби 0.98% до 2 292 пункта. Другите два основни индекса отчетоха минимални повишения. Индустриалният DOW JONES INDUS добави 0.03% до 11 350 пункта, а широкият S&P 500 се повиши с 0.13% до 1 280 пункта.

 

В Азия пазарите затвориха със спад заради забавянето на китайското промишлено производство, повишаването на инфлацията в Южна Корея, а бизнес доверието в Япония се понижи до най-ниското ниво от четири години.

В Япония водещият NIKKEI 225 загуби 0.13% до 13 463 пункта, заради опасенията, че високите цени на материалите и спадането на поръчките ще се отрази на печалбите на компаниите за недвижими имоти.

Още по-значителен е спадът в Китай, като CSI 300 INDEX в Шанхай отписа 3.35% до 2 698 пункта.

С над процент и половина загуба приключи търговията и в Тайван, Австралия, Индия и Филипините. В Малайзия понижението е около процент, с около 0.5 на сто падат индексите в Сингапур и Южна Корея.  

 „Мечките” се пренесоха и в началото на сесията в Европа, заради високата цената на петрола на стоковите пазари. DAX INDEX във Франкфурт губи 0.78% до 6 367 пункта, а CAC 40 INDEX в Париж е надолу с 1.07% до 4 387 пункта. С приблизително същото понижение /спад от 1.04%/ се движи и FTSE 100 INDEX до 5 567 пункта.