Министърът на финансите на САЩ Хенри Полсън заяви днес, че инвестициите в чиста енергийна технология и постигането на пробив в предстоящите поредни търговски преговори за приключването на цикъла от Доха, които се водят под егидата на

Световната търговска организация (СТО) биха могли да помогнат за стабилизирането на инфлацията и глобалните (високи) цени на храните. Полсън обаче допълни, че няма "очевидни краткосрочни решения" на шеметно повишаващите се цени на петрола, предаде БТА.

"Няма съмнение, че двете ни страни и целият свят, усещаме бремето на високите цени на петрола и на храните", каза Полсън в Берлин след среща с германския министър на икономиката и технологиите Михаел Глос.

"Ние и двамата вярваме, че постигането на пробив в преговорите Доха би могъл да помогне в сектора на храните", допълни Полсън.

 

Междувременно, вносът в САЩ на венецуелски петрол е намалял с 11.7% до петгодишен минимум през първите четири месеца на година, докато износът на черно злато от тази латиноамериканска страна за „приятелски” Китай се е увеличил, сочат данни на американското правителство.

САЩ са внасяли средно по 1.1 милион барела суров петрол и петролни продукти дневно от Венецуела през първите четири месеца на 2008 година, което е понижение спрямо 1.3 милиона барел дневно за същия период на миналата година, съобщи информационното управление на министерството на енергетиката на САЩ. Предишното подобно равнище на американския внос на венецуелски петрол бе отчетено през 2002 -2003 г., когато петролната промишленост на тази латиноамериканската страна бе парализирана от стачка.

Венецуелската държавна компания Петролеос де Венесуела (Petroleos de Venezuela SA) е увеличила доставките си за Китай, където е внасяла по 250 000 барела дневно от април, планирайки те да достигнат 500 000 барела дневно до 2010 година. Компанията е създала освен това смесени дружества с фирми от Китай, Иран и Бразилия и осигурява гориво на ниски цени на латиноамериканските си съюзници, сред които са Куба и Никарагуа.